Couple looking to each other during therapy session while therapist watches

زوج درمانی

سوالی که در ابتدا میتوان مطرح کرد این است که زوج درمانی یعنی چی؟

 قدر مسلم شروع هر کاری شاید ساده باشد، اما ادامه آن کارساده ای نیست. در حقیقت نگهداری آن کار دشواری است. درازدواج هم مانند هر مورد دیگری باید رسیدگی شود. برای درک بهتر یک مثال می زنیم.

 تصور کنید که شما یک ماشین خرید کرده اید و ظاهر ماشین این است که همه چی سالم و خوب کار میکند، اما برای اینکه شما از این وسیله خوب استفاده کنید نیاز دارید که هر از چند گاهی آن را بررسی کنید و روغن و فیلتر و … بازبینی و تعویض میکنید، برای اینکه بتوانید استفاده بهینه ایی از خودرو داشته باشید.

 وقتی وسیله ای مثل خودرو نیاز به مراقبت داشته باشد، پس یک رابطه ی انسانی بنام ازدواج که قرار است سالیان سال ادامه داشته باشد هم نیاز به مراقبت و بررسی دارد

نیاز به مشاوره فوری دارید؟ پس روی دکمه زیر کلیک کنید:

چرا زوج درمانی ؟

در زندگی مشترک گاهی اوقات مشکلاتی بوجود می آید، مثلا اینکه طرفین درک درستی از خود یا شریک زندگی خود ندارند و یا از شیوه هایی مخربی در رابطه ی خود استفاده میکنند که هم در حال آسیب رسانده به خود هستند و هم به شریک زندگی و بعضا دیگر اعضای خانواده.

 برای همین منظور باید مشکل بررسی شود و به طرفین آموزش مناسب داده شود تا بیاموزند که کجا های رابطه مشکل وجود دارد و به چه صورت بتوانند احساسات و افکار و اعمال خود را تغییر دهند که زندگی سلامتی داشته باشند . زوجین یاد میگیرند که چگونه رفتارهای ناکارآمد و مخربی را تغییر دهند و باعث تقویت روابط خود شوند.
اصولا افرادی که در خانواده مشکل دارند سعی میکنند که مشکلشان را با دوستان یا خانواده یا فردی که با ان احساس راحتی بیشتری میکنند درمیان بگذارند و یا از روشهای غیرمعمول استفاده کنند و اگر هم بخواهند به شیوه ی درستی عمل کنند به زوج درمانگر مراجعه میکنند لیکن تصور میکنند که این شریک زندگی شان هست که مشکل دارد و خودشان هیچ مشکلی ندارند.

نکته مهم اینجاست که هر چقدر که روابط ناسالم طولانی تر باشد ، ترمیم آن نیز مشکل تر خواهد بود. در جریان زوج درمانی هریک از زوجین نیاز دارند که خود را تغییر دهند تا بتوانند در کنار هم زندگی سلامتی داشته باشند .هدف از درمانی بهبود روابط است و باید هر دو برای این بهبود تلاش کنند .

زوج درمانگر تلاش میکند تا بینش و درک زوجین را هم بالا ببرد. زوج درمانگر سعی بر این دارد که تعارضات بین زوجین را حل کند و درک و بینشی آنها ایچاد کند که بتوانند در رابطه ی خود به رضایت مطلوبی دست یابند. 

هدف نهایی بهبود رابطه ی زوج میباشد تا بتوانند خط مشی درستی را در زندگی خود اتخاذ نمایند. در مسیر درمان گاهی باید هر دو طرف همزمان در جلسه درمان حضور داشته باشند وگاهی هم نیاز است که بصورت انفرادی مورد بررسی قرار بگیرد.

زوج درمانی چه مشکلاتی را درمان می کند ؟

 • مشکلات در برقراری ارتباط موثر
 • خیانت 
 • اختلاف زون و شوهر بر سر خانواده 
 • درگیریهای مکرر
 • خشونت خانگی
 • طلاق عاطفی
 • تصمیم گرفتن برای طلاق و جدایی

اگر نیاز به مشاوره حضوری و یا آنلاین دارید روی دکمه روبری کلیک کنید :

بعد از اتمام جلسات زوج درمانی چه نتایجی حاصل می شود؟

 • ساده ترین نتیجه، کاهش تنش و مشاجره های بین زن و مرد است.
 • آن دسته از مراجعانی که قلبا می خواهند تغییر کنند، نتایج بهتری      می گیرند.
 • یادگیری مهارتها و آگاهی بیشتر، که باعث تعاملات سالمتر و شادتر در رابطه می شود .  

هدف زوج درمانی

هدف زوج درمانی این است که زوجین خود را بهتر بشناسند و به نقاط قوت و ضعف خود بهتر آگاه شوند که متوجه شوند که چه مواردی آنها را بر می انگیزد و چکار کنند که بتوانند بر خود بیشتر مسلط شوند تا شرایط را متعادل تر کنند و بعبارتی شناسایی کارهایی ک باید انجام بشود را بهتر یاد بگیرند .
بطور خلاصه باید عرض کنم که هر گاه زوجین برای بهبود رابطه خود، یا زمانیکه به مشکل در زندگی برخورد میکنند نیاز به بهره گیری از یک کارشناس را بیشتر حس میکنند. بنابرین با مشاور زوج درمانگر ارتباط برقرار میکنند. 

حال ممکن است که شما در غرب تهران ساکن باشید و برای نزدیک بودن به محل زندگیتان نیاز به مشاور زوج درمانی غرب در تهران داشته باشید. مرکز مشاوره روان خوب با ارائه دادن خدمات تخصصی در زمینه روان درمانی، بهترین مشاوره زوج درمانی تهران است. 

در این مرکز بسته به مشکل جلسات بصورت زوجی یا انفرادی برگزار میشود و هدف این جلسات بهبود و حل مسائل موجود بین زوجین و آموزش و ایجاد مهارتهای ارتباطی بین زوجین و شناخت خود و شریک زندگی و بیان مشکلات زوجین به بگدیگر برای اینکه جلوی ناامنی و حس بد بین زوجین جلوگیری شود و … برای اینکه زندگی سلامتی داشته باشند.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید :

سوالات متداول در جلسات زوج درمانی :

 • زوج درمانی چیست ؟
  نوعی روان درمانی است که یک درمانگر خوب به زوجینی که در رابطه عاطفی با هم هستند ، طبق دانش و تجربیات خود مشاوره می دهد .
 • زن و مرد چه وقت ممکن است به روانشناس مراجعه کنند؟
  تعدای از زوجین ممکن است در طول زندگی مشترک خود دچار مشکلاتی شوند که باعث سلب آرامش در زندگی آنها شود و به رابطه آنها آسیب برساند که حتی منجر به تصمیم برای جدایی شود. در این صورت پای زوج درمانگر به میان می آید !
 • جلسات زوج درمانی چگونه است؟
  در طی جلسات ، درمانگر ، عواملی که باعث بروز مشکلات در زندگی زناشویی شده را بررسی و یکسری تمرینات با هدف بهبود رابطه به زوجین می دهد که آنها انجام دهند .
پیمایش به بالا