هستیم آنجا که کسی نیست

زوج درمانی

سوالی که  در ابتدا میتوان مطرح کرد این است که زوج درمانی یعنی چی ؟ قدر مسلم شروع هر کاری شاید ساده باشد ، اما ادامه آن کارساده ای نیست . در حقیقت نگهداری آن کار دشواری است . درازدواج هم مانند هر مورد دیگری باید رسیدگی شود . برای درک بهتر یک مثال می زنیم . تصور کنید که شما یک ماشین خرید کرده اید و ظاهر ماشین این است که همه چی سالم و خوب کار میکند ، اما برای اینکه شما از این وسیله خوب استفاده کنید نیاز دارید که هر از چند گاهی آن را بررسی کنید و روغن و فیلتر و … بازبینی و تعویض میکنید ، برای اینکه بتوانید استفاده بهینه ایی از خودرو داشته باشید. وقتی وسیله ای مثل خودرو نیاز به مراقبت داشته باشد ، پس یک رابطه ی انسانی بنام ازدواج که قرار است سالیان سال ادامه داشته باشد هم نیاز به مراقبت و بررسی دارد .

زوج درمانی :

در زندگی مشترک گاهی اوقات مشکلاتی بوجود میاید ، مثلا اینکه طرفین درک درستی از خود یا شریک زندگی خود ندارند و یا از شیوه هایی مخربی در رابطه ی خود استفاده میکنند که هم در حال آسیب رسانده به خود هستند و هم به شریک زندگی و بعضا دیگر اعضای خانواده . برای همین منظور باید مشکل بررسی شود و به طرفین آموزش مناسب داده شود تا بیاموزند که کجا های رابطه مشکل وجود دارد و به چه صورت بتوانند احساسات و افکار و اعمال خود را تغییر دهند که زندگی سلامتی داشته باشند . زوجین یاد میگیرند که چگونه رفتارهای ناکارآمد و مخربی را تغییر دهند و باعث تقویت روابط خود شوند.

اصولا افرادی که در خانواده مشکل دارند سعی میکنند که مشکلشان را با دوستان یا خانواده یا فردی که با ان احساس راحتی بیشتری میکنند درمیان بگذارند و یا از روشهای غیرمعمول استفاده کنند و اگر هم بخواهند به شیوه ی درستی عمل کنند به زوج درمانگر مراجعه میکنند لیکن تصور میکنند که این شریک زندگی شان هست که مشکل دارد و خودشان هیچ مشکلی ندارند . نکته مهم اینجاست که هر چقدر که روابط ناسالم طولانی تر باشد ، ترمیم آن نیز مشکل تر خواهد بود.

در جریان زوج درمانی هریک از زوجین نیاز دارند که خود را تغییر دهند تا بتوانند در کنار هم زندگی سلامتی داشته باشند .هدف از درمانی بهبود روابط است و باید هر دو برای این بهبود تلاش کنند .

 

زوج درمانگر تلاش میکند تا بینش و درک زوجین را هم بالا ببرد . زوج درمانگر سعی بر این دارد که تعارضات بین زوجین را حل کند و درک و بینشی آنها ایچاد کند که بتوانند در رابطه ی خود به رضایت مطلوبی دست یابند . هدف نهایی بهبود رابطه ی زوج میباشد تا بتوانند خط مشی درستی را در زندگی خود اتخاذ نمایند . در مسیر درمان گاهی باید هر دو طرف همزمان در جلسه درمان حضور داشته باشند وگاهی هم نیاز است که بصورت انفرادی مورد بررسی قرار بگیرد.

هدف زوج درمانی

 هدف زوج درمانی این است که زوجین خود را بهتر بشناسند و به نقاط قوت و ضعف خود بهتر آگاه شوند که متوجه شوند که چه مواردی آنها را بر می انگیزد و چکار کنند که بتوانند بر خود بیشتر مسلط شوند تا شرایط را متعادل تر کنند و بعبارتی شناسایی کارهایی ک باید انچام بشود را بهتر یاد بگیرند .

 بطور خلاصه باید عرض کنم که هر گاه زوجین برای بهبود رابطه خود ، یا زمانیکه به مشکل در زندگی برخورد میکنند نیاز به بهره گیری از یک کارشناس را بیشتر حس میکنند . بنابرین با مشاورزوج درمانگر ارتباط برقرار میکنند . بسته به مشکل جلسات بصورت زوجی یا انفرادی برگزار میشود و هدف این جلسات بهبود و حل مسائل موجود بین زوجین و آموزش و ایجاد مهارتهای ارتباطی بین زوجین و شناخت خود و شریک زندگی و بیان مشکلات زوجین به بگدیگر برای اینکه جلوی ناامنی و حس بد بین زوجین جلوگیری شود و … برای اینکه زندگی سلامتی داشته باشند.

 
پیمایش به بالا