مشاوره خانواده.

 

 

مشاوره خانواده

ما مشتاق حمایت، پرورش، آموزش و توسعه خانواده در ابعاد مختلف هستیم. صرف نظر از اینکه ساختار خانواده بصورت زوچ دونفره یا با فرزند، با خانواده ی نزدیک یا با دوستان باشد، قصد ما این است که بر عملکرد خوب خانواده تمرکز کنیم . بعبارتی مشاوره خانواده نوعی درمان است که بر ارتباطات بین فردی اعضای خانواده متمرکز است . شاید بتوان گفت سلامت خانواده بر کل جامعه اثر میگذارد.

اجازه بدهید یک داستان واقعی را برایتان روایت کنم ؛

من چند سالی هست که زندگی مشترکم رو شروع کردم و دارای دوتا فرزند هستم که یکی از بچه ها آخرای دبیرستان رو داره میگذرونه و فرزند دیگم هم آخرای دبستان هست . خیلی برای این زندگی تلاش کردم و زحمت کشیدم . راستش اوائل خیلی ذوق زندگی مشترک را داشتم و فک میکردم که همه چی به همین راحتی هست . التبه بگم شاید خیلی خوش گمان بودم . برای اینکه تو خانواده خودم هم که میدیم همه چی گل و بلبل نبود . تجربه ی دعوای پدر و مادرم را داشتم . اما فکر میکردم که چون قدیمی هستند و دانشگاه نرفتند و … اینطوری رفتار میکنند و برای من که دانشگاه رفتم و همسرم هم همینطور این موضوعات اصلا پیش نمیاد . 

خب شرایط زندگی من طوری هست که با خانواده همسرم، نزدیک هم زندگی میکنیم . احساس میکنم که اصلا خوب نیست . چون تصور میکنم که مدام تو چشم هم هستیم و به همدیگه اجازه دخالت در امور هم رو میدیم . این خودش یکی از دغدغه های زندگی ما  هست . البته نمیدونم شاید من خیلی حساس هستم ، اما من که اینطور فکر میکنم . با همسرم سر هر موضوع ریز درشتی ، کل کل میکنیم . اصلا مثل اوائل زندگی مشترک نیستیم . قبلا برای هم خیلی وقت میزاشتیم وبا هم خیلی صحبت میکردیم . اما الان گوشی برای شنیدن حرفهای هم نداریم . هر دو مون اگر وقت آزادی پیدا کنیم ، میریم تو گوشیهمامون . تا میایم با هم حرف هم بزنیم ، خیلی وقتها ته حرفامون به دلخوری میرسه . طوری که بعدش ترجیح میدیم با هم ادامه ندیم، اینطوری یک رابطه مسالمت آمیز داریم از طرفی در مورد تربیت فرزندامون هم مشکل داریم . من فکر میکنم که همسرم وقت کافی برای بچه مون نمیزاره و البته ایشان هم همین شکایت رو از من داره و هر موضوعی که در مورد فرزندمون پیش میاد و کار بد یا رفتاری میکنه که ما دوست نداریم ، من میگم تقصیر تو هست و اون هم تقصیر من میندازه . این هم یک موضوع دیگری هست که ما مدام باهم بحث داریم . با نوجوانمون هم مشکل داریم . یک جورایی از وضعیت ما شاید سوء استفاده میکنه . شاید هم موضوع جای دیگه ای هست . اصلا با ما ارتباط خوبی نداره . با دوستاش خیلی خوب و صمیمی حرف میزنه ، میگه ، میخنده . ساعتها با هاشون وقت میزاره . اما با ما انگار داره با دشمنش زندگی میکنه . اصلا با ما حرف نمیزنه، کاری هم باهاش داریم ، انقدر بد جواب میده که انگار داره با دشمنش حرف میزنه . اصلا هم مسئولیت پذیر نیست و جدیدا فکر میکنم یک مقدار رفتاراش تغیر کرده . 

یک موضوع دیگری که باهاش مشکل داریم؛

سر مسئولیتهایی هست که باید تو زندگی هر کدام از ما بعهده بگیریم. مثلا سر یک کار ساده مثل آشغال بردن . با هم بحث داریم . من میگم که این کار تو هست و او هم با من لج میکنه و میگه نه کار خودته . و یک موضوع دیگه ای تازگی ها خیلی ذهنم رو مشغول کرده در مورد خیانت هست . راستش با یکی از دوستام داشتم صحبت میکردم و پای درد و دل اون نشسته بودم . داشت میگفت که احساس میکنه همسرش داره بهش خیانت میکنه . ازش پرسیدم از کجا به این نتیجه رسیدی ؟ گفت تو گوشیش یه چیزایی پیدا کردم . حالا من یک نگرانی هم به نگرانی هام اضافه شده که نکنه یه همچین مشکلی برای من هم پیش بیاد و یک مشکل به بقیه مشکلاتم اضافه بشه. الان که فکرش رو میکنم میبینم ما علائق مشترکی رو با هم انجام نمیدیم . من دوست دارم یک کاری رو برای اوقات فراقتم انجام بدم و دوست دارم همسرم هم همراه من باشه . اما اون دوست نداره و اگر هم همراهی کنه انقدر غر میزنه که آدم از کرده ی خودش پشیمان میشه .

خلاصه بهتون بگم؛

خیلی از زندگی مشترکم لذت نمیبرم . دوست ندارم اینطوری باشه . دوست دارم هر دو خوشحال باشیم . بعبارتی هر سه خوشحال باشیم ( من و همسر و فرزندمون) . دوست دارم که یک کسی باشه که راهنمایی کنه به من که باید چکار کنم . آیا این روش تا آخر عمرم ادامه داره ؟ یا میشه کاری کرد برای بهبود زندگی و برطرف کردن این مشکلات . اینها قسمتی از مشکلاتی هستندکه افراد در خانواده دارند و البته همه میدانیم که مشکلات خانوادگی کم نیستند و میتوانند مشکلات بعدی وبزرگتری را هم برای دو نفریکه با هم زیر یک سقف زندگی میکند را ایجاد کند و هم برای فرزند یا فرزندانی که در این خانواده رشد میکنند ، تبعات بدی داشته باشد . حتی این مشکلات به روابط بین فردی و بین خانوادگی و شغل و …. نیز تاثیر میگذارد. توصیه من به شما این است که اگر میبینید که با همسر یا شریک زندگی خود مشکلاتی دارید از همان ابتدا برای برطرف کردن آن اقدام نمایید و اجازه ندید که این مشکلات بیشترو بیشتر شود.

پیمایش به بالا