وسواس01

وسواس

اختلال وسواس که یکی از اختلالات شایع می باشد و اکثر مردم از این واژه استفاده میکنند .
اختلال وسواسی اجباری شامل افکار ناراحت کننده و تکرار شونده است که اصطلاحا وسواس گونه میگویند و بعد از آن اعمال جسمی یا ذهنی تکرارشونده و اجباری است که فرد بعد از انجام آن احساس راحتی و آرامش میکند .
این اختلال از گروه اختلالات اضطرابی است و وقتی که فرد دچار افکار ناراحت کننده و تکرار شونده میشود متعاقب آن دچار اضطراب نیز میگردد . تقریبا حدود ۲ درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند و حدود نیمی از این افراد ، علائم را در دوران کودکی و نوجوانی از خود بروز میدهد.

خصوصیات فرد مبتلا به وسواس :

فرد مبتلا به وسواس دارای افکار و تصاویر یا اعمالی هست که نمیتواند آنها را کنترل کند . بعبارتی آمدن این افکار دست خود فرد نیست . داستان به اینصورت است که شروع وسواس عواملی مختلفی دارد . می تواند دلیل ارثی داشته باشد ، یا دلیل فیزیولوژیک ، یا به علت سبک تربیتی خانواده و یا … به هر دلیلی که اتفاق بیافتند شدت آن در ابتدا خیلی زیاد نیست و اگر بخواهیم بصورت روان مطرح کنیم شاید شبیه یک گلوله برفی کوچک است که وقتی پروبالش بدهیم بزرگ و بزرگتر میشود بصورتی که بعد از مدتی حجم زیادی را بخود اختصاص میدهد . یعنی در ابتدا کم بوده و بعد از اینکه به آن توجه میشود بیشتر میشود . بیمار وسواسی در ابتدا وقت کمی را به افکار تکرار شونده و ناراحت کننده اختصاص میداد . اما به مرور زمان باید وقت بیشتری رابصورت ناخودآگاه به این افکار اختصاص دهد و معمولا بیش از یک ساعت طول میکشد و زندگی روزانه فرد را مختل میکند . فرد مبتلا به وسواس میداند که این افکار و اندیشه ها نادرست هستند ، اما ته ذهنشان هم میترسند که نکند این افکار درست باشد و بنابرین به آن ادامه میدهند و از طرفی هم همچنان آزارشان میدهد و برای رهایی از این افکار ناراحت شونده دست به انجام کارهایی میزنند . در ابتدا با انجام این کارها احساس ارامش میکنند و بعبارتی یاد میگیرند که زمانی که این افکار به سراغشان آمد فلان کار را انجام بدهند تا احساس بهتری داشته باشند که البته این یک مسکن کوتاه مدت هست و بعد از مدتی همان رفتارهای تکرارکننده هم برایش ایجاد ناراحتی میکند ، چون خیلی از وقت روزانه را به این موضوع اختصاص میدهد ، بطوری که از انجام امور دیگر زندگی باز میماند.

پیمایش به بالا