مشاوره خانواده در کرج

مشاوره خانواده در کرج

ممکن است شما ساکن  کرج  باشید و به علت مشکلات خانوادگی نیاز به مشاوره خانواده با یک روانشناس متخصص و متبحر  داشته باشید. در اینصورت می توانید با از طریق واتساپ با شماره ۰۹۰۵۴۷۷۰۳۷۷ با دکتر امیرنجات تماس داشته باشید و مشاوره روانشناسی خانواده  با بهترین متخصص در این حوزه داشته باشید.

جهت مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده با شماره ۰۹۰۵۴۷۷۰۳۷۷ تماس بگیرید.

کرج مرکز استان البرز ، پایتخت شهر کرج و یکی از کلانشهرهای مهم ایران است. کرج یک شهر کوهپایه است که در دامنه کوههای البرز در ارتفاع ۲ متر از سطح دریا واقع شده است. همچنین دومین شهر بزرگ ایران با قطار شهری (مترو تهران کرج هشتگرد) و همچنین دو خط مترو است.
هرگونه ناهنجاری یا مشکلی در خانواده ممکن است تهدیدی جدی برای نهاد خانواده و هریک از افراد موجود باشد. اهمیت خانواده باعث می شود مسئله مشاوره خانواده جدی تر شود.

در معرفی تخصص مشاوره خانواده بهتر است تفاوتهای آن با مشاوره فردی را بیان کنیم. مشاوره فردی و روان درمانی می تواند یک تمرکز متمرکز را ایجاد کند تا افراد در کنار آمدن با ترس های خود کنار بیایند و تا حد امکان یاد بگیرند. مشاوران و روان درمانی همواره بر اهمیت زندگی خانوادگی در شکل گیری شخصیت تأکید کرده اند ، اما فرض می کنند این تأثیرات درونی شده و در کنترل رفتار نقش دارند. بنابراین آنها به شخص و زندگی شخصی او توجه می کنند. در حالی که مشاوران خانواده و درمانگران خانواده بر این باورند که نیروهای مسلط در زندگی خارج از ما و خانواده هستند.

براساس این دیدگاه ، تمرکز بر تغییر سازمان ، روابط و تعامل خانواده است و اعتقاد بر این است که تغییر خانواده ، زندگی همه اعضای آن را تغییر می دهد. در حقیقت ، خانواده درمانی در کل خانواده تغییر می کند ، به طوری که هر یک از اعضای خانواده تغییر می کند و همچنان به ایجاد تغییرات مداوم بر یکدیگر ادامه می دهد ، بهبود می یابد و دوام می یابد. تأکید بر روابط و تعامل به معنای این نیست که خانواده های درمانگر از مدل ها و ابزارهای روان درمانی فردی استفاده نمی کنند ، بلکه این مهم است که آنها مهمترین راه بهبود تمرکز بر روی بهبودی را می بینند.

نگاه خانواده درمانی به خانواده یک سیستم است. یعنی همانطور که این سیستم به عنوان مجموعه واحدها یا عناصر سازمان یافته ای تعریف می شود که در تماس مداوم با یکدیگر هستند ، خانواده همچنین دارای اعضایی است که در تماس مداوم با یکدیگر هستند و بر دیگری تأثیر می گذارند. این روابط ، تأثیرات و اقدامات و واکنش هایی است که خانواده را بیش از مجموعه ای از افراد تشکیل می دهد. خانواده سیستمی است که اجزای آن به گونه ای کار می کنند که با ویژگی های آنها در یک حالت جداگانه متفاوت باشد. اما در عین حال ، مشاوره خانوادگی از فردیت فرد غافل نمی شود ، به عبارت دیگر ، با در نظر گرفتن همه اعضای خانواده ، وی همچنین ابعاد تجربه شخصی را در نظر می گیرد.

در مشاوره شخصی معمولاً دلایل – بسته به نوع روانشناس یا مشاور – مشکل یا بیماری ناشی از آن وجود دارد. اما وقتی روابط دچار مشکل می شوند ، اوضاع متفاوت می شود. وقتی به یک میز ضربه می زنید ، ممکن است عصبانی شوید و حتی آن را لگد بزنید ، اما اگر کسی به جای میز جلوی شما باشد ، آیا داستان با لگد زدن به شما تمام می شود؟

بیشتر افراد وقتی در روابطشان مشکلی ایجاد می کنند ، در طرف مقابل سنگ می اندازند. وقتی فقط از منظر خودمان به جهان نگاه می کنیم ، می توانیم به راحتی ببینیم دیگران چگونه در این مشکل مشارکت می کنند ، اما در این مرحله معمولاً پیدا کردن سهم خود در مسئله برای ما دشوار است. کار خانواده درمانگر این است که ما را بیاورد. خانواده های درمانگران ، که می دانند تضاد ، اصل حاکم بر روابط است ، می توانند به افراد کمک کنند تا یک نگاه دو طرفه به مسائل داشته باشند و الگوهای مشکل ساز روابط خود را درک کنند. وقتی شوهر شکایت می کند که همسرش در حال تقلب است و درمانگر می پرسد نقش او در تقلب چیست ، درمانگر برای درک روابط متقابل بین او و شوهرش ، شوهر خود را به چالش می کشد.

خانواده مانند کودک با تشکیل روابط زوج متولد می شوند و مراحل شناخته شده ای دارند که به عنوان مراحل چرخه زندگی شناخته می شوند. در طول هر مرحله از چرخه ، خانواده با بحران های مختلفی روبرو است که باید بتواند بحران را با موفقیت حل کند.

مشکلات مشاوره در خانواده
مشکلاتی که در طی هر یک از این مراحل بوجود می آیند ، در حوزه مشاوره خانواده یا خانواده درمانی است. بسیاری از نظریه پردازان مراحل را به انواع مختلفی تقسیم کرده اند. در اینجا یکی از رایج ترین اشکال است.

مرحله قبل از ازدواج: آشنا شدن و تصمیم گیری در مورد مسائل مربوط به ازدواج
مرحله بعد از ازدواج: مسائل مربوط به سازگاری زناشویی ، پذیرش نقش ها و مسئولیت ها و سازماندهی مجدد روابط با همسالان
فرزندپروری: پذیرش نقش و مسئولیت های والدین ، ​​در حالی که طلاق همسر و همسران نیست ، ادغام والدین و زوجین به عنوان والدین ، ​​بازسازی روابط خانوادگی برای پذیرش نقش پدربزرگ و مادربزرگ فراهم کردن محیط زیست به کودک و درنهایت برآورده کردن نیازهای اساسی کودک با شیوه های مناسب والدین
مرحله خانوادگی نوجوانان: بزرگسالی دوره حساسیت نسبت به واکنش های اطرافیان ، تصمیم گیری های مهم و شروع استقلال است که خانواده را در شرایط بحرانی تر از سایر مراحل قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *