مشاوره تحصیلی-مشاوره تحصیلی کنکور-۰۹۰۵۴۷۷۰۳۷۷

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

جهت مشاوره تحصیلی می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

مشاور تحصیلی چیست؟

مشاور تحصیلی برای طیف گسترده ای از دانشجویان پشتیبانی علمی ، شخصی و درمانی ارائه می دهد. این شغل از مفاهیم مشاوره و ابزارهای روانشناسی برای ارتقاء دانشجو و تسهیل موفقیت دانشجویان و دانش آموزان  بهره می برد. دانشجویان  ممکن است بخشی از وقت خود را در جلسات مشاوره فردی یا در جلسات گروهی از طریق برنامه های کارگاهی و فعالیتهای تبلیغاتی دانشگاه بگذرانند.

مسئولیت های اصلی مشاوران تحصیلی

مشاوران تحصیلی  دانش آموزانی را مشاوره  می دهند که مشکلات شخصی ، تحصیلی و سایر مشکلات رشدی را تجربه می کنند ، با آنها مشاوره می کنند و از آنها حمایت می کنند. بیشتر مشاوران آموزشی در مدارس دولتی کار می کنند و با کارکنان مدرسه ، معلمان و روانشناسان همکاری می کنند. این مشاوران آموزشی راهنمایی عمومی و پشتیبانی دانشکده را برای کمک به دانش آموزان گوناگون در کلاس فراهم  می کنند. شایع ترین مشکلات دانش آموزان شامل اضطراب ، زندگی در خانه ، مهارت های مطالعه و مدیریت استرس است.

مشاوره تحصیلی چه حوزه های اصلی دارد؟

مشاوره تحصیلی  اغلب شامل مشاوره در مورد وضعیت احتمالی یا وضعیت خطر تحصیلی برای دانشجویان است.مشاوران سیاست مدرسه را برای دانش آموزان ، والدین ، ​​کارمندان و دانشکده ها تفسیر و توضیح می دهند. آنها بیشتر برای دانش آموزان در برنامه ریزی اهداف و سازماندهی زندگی برای دستیابی به اهداف آموزشی و نتایج مطلوب مشاوره می دهند. آنها باید یادداشتهای مربوط به مدیریت دقیق و به موقع پرونده  دانش آموز را تهیه و نگهداری کنند. مشاوران آموزشی در مدارس دولتی می توانند با وکلا ، مشاوران بالینی ، روانپزشکان خصوصی ، مددکاران اجتماعی و مدافعان دادگاه در رابطه با مددجویان خود ارتباط برقرار کنند.

 از مشاوره تحصیلی چه انتظاری می رود

انتظار می رود مشاوران تحصیلی  دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته خود باشند. این امر می تواند شامل درجه های روانشناسی ، مشاوره و کارهای اجتماعی باشد. ممکن است کارمندان و مسئولان مدرسه به حرفه خود مربوط  شوند ، اما آنها معمولاً از طریق نهادهای ملی صدور گواهینامه مدارک لازم را کسب می کنند. مشاورین آموزشی که در مدارس دولتی مشغول به کار هستند ، به دانش نیازهای ویژه ، فرزندپروری احتیاج دارند.

مشاوره تحصیلی
مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی دانشگاهها

مشاوران تحصیلی که در دانشگاهها هکار می کنند باید در پذیرش دانشجو، خدمات پشتیبانی ، برنامه های شغلی و کمک های مالی ، آموزش آکادمیک داشته باشند. آنها باید با مشاوره و ارزیابی دانشگاهی آشنایی را بلد باشند. این مشاوران تحصیلی باید کاملاً از راهنمایی شغلی ، منابع و فنون آگاهی داشته باشند. آنها همچنین باید گزینه های کمک مالی ، موانع و رویه ها را بدانند. مشاوران آموزشی ممکن است نیاز به آموزش و تجربه در ارائه مشاوره فردی به کودکان ، نوجوانان یا بزرگسالان داشته باشند.

چالش های مشاوره تحصیلی

برخی از مشاوران آموزشی ممکن است در خانه گروهی ، آموزش های ویژه یا بهداشت روان با فرزندان پرورش یافته یا نوجوانان پرخطر که دارای چالش های شدید عاطفی و رفتاری هستند ، کار کنند. این مشاوران آموزشی باید توانایی ایجاد مستندات مختصر ، تولید ارزیابی های رفتاری و مربوط به مددجویان جوان را داشته باشند که با چالش های عاطفی شدید روبرو هستند. این مشاوران آموزشی باید به شکلی حرفه ای در تعامل باشند و به روش درمانی با مشتریانی که ممکن است خشونت ، رفتارهای متجاوز و پرخاشگرانه باشند ارتباط برقرار کنند.

مشاوران آموزشی که در مدارس دولتی کار می کنند با چنین خصومت پایداری روبرو نخواهند شد اما باید از بیماری روانپزشکی ، برنامه های درمانی و تکنیک های مداخله آگاهی داشته باشند. آنها باید بطور شفاهی با افراد مختلف از فرهنگ ها ، رشته ها و سوابق مختلف ارتباط برقرار کنند. در نتیجه ، بسیاری از مشاوران آموزشی با شرکت در برنامه ها و مشارکت در فعالیت های بهبود کیفیت ، مهارت های رهبری و سازمانی قوی را نشان می دهند.

مشاوره تحصیلی چه کار می تواند انجام دهد

مشاوره تحصیلی یا مشاوره در مدارس بخش مهمی مبحث آموزشی است. در این روش دانش آموزان ، عزیزانشان و حتی کارکنان مدرسه می توانند وضعیت های منفی  را برطرف کنند و بر موارد مثبت نیز بهبود پیدا کنند. برای کسانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بخش جدایی ناپذیر از سیستم آموزش و پرورش هستند ، بخوانید که در ادامه به شرح اصلی برنامه های مشاوره آموزشی امروز می پردازیم.

مشاوره مدرسه:

مدرسه کاملاً محل رشد است. در دبستان و دبیرستان دانش آموزان در حال یادگیری اصول تعامل و همکاری ، اجتماعی شدن ، عزم آکادمیک و موارد دیگر هستند. در دبیرستان ،در  این معیارهای رشد تکامل می یابند اما اغلب خصوصیات مشابه را حفظ می کنند. سرانجام ، کسانی که به کالج می روند ، مجموعه چالشهای کاملاً جدیدی را در انتظار دارند. وارد حوزه حرفه ای مشاوره مدرسه شوید.

در هر سطح کلاس ، دانش آموزان  امکان دسترسی به یک مشاوره مدرسه را در محیط مدرسه  دارند. از این مکان اصلی ، دانش آموزان می توانند با انواع موضوعاتی که ممکن است تجربه کنند ، از آنها راهنمایی و مشاوره بگیرند. همچنین  مشاوران متبحر می توانند در پرداختن به موضوعات در کل مدارس و بدن دانش آموزان گام های پیشگویی بردارند. هدف نهایی ارائه خدمات مشاوره ای سالم به دانش آموزان است زیرا آنها از طریق چالش های مختلفی که برای دستیابی به آموزش و پرورش در پیش گرفته اند ، در مسیر خود قرار می دهند.

وظایف مشاوران تحصیلی

 برخی از وظایف مشاور مدرسه ماهیت اداری دارد ، زیرا ثبت نام  بسیار مهم است. با این حال ، بخش عمده کار آنها فعالیتی است که با دانشجویان ، کارکنان و خانواده های دانشجویان انجام می شود.

این کار “مفید” به صحبت کردن و ارائه خدمات مشاوره حضوری به طرفهای نیازمند گفته است. ممکن است در مدرسه ، از طریق تلفن ، از طریق مکتوب یا سایر رسانه ها باشد.

در مورد نگرانی های رایج، برای حمایت از دانش آموزان در رشد شخصی و تجربیات آموزشی خود ، مشاوران آموزشی ممکن است به هر شماره ای که نیاز به خدمات مداخله ای آنها باشد ، بپردازند. از مسائل مربوط به خانه ، گرفته تا نگرانی در مدرسه و کلاس ، موارد زیادی وجود دارد. در نتیجه ، این حرفه ای باید در مورد بحث در مورد بسیاری از موضوعات حساس ، گشاده و درک باشد. لیست کوتاهی از این نگرانی های رایج که توسط این متخصصان روبرو بوده و می توان به آنها اشاره کرد:

– زورگویی ، پرخاشگری یا دعوا

– نگرانی های بلوغ یا رشد شخصی

– مسائل مربوط به زندگی در خانه ، سوءاستفاده ، بی توجهی

– درگیری خانوادگی مثبت

– مربی یا کارکنان مدرسه با دانش آموزان درگیری دارند

– مسائل مربوط به اتوبوس و حمل و نقل

– نگرانی از نمرات ، مطالعات و دوره های درسی

– رسیدگی به عوامل استرس زا در مدرسه و کلاس

– مشاوره در مورد گزینه های تحصیلی آینده

– و خیلی بیشتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.