روانکاو خوب در تهران

روانکاو خوب در تهران

سالها قبل زمانی که در دبیرستان درس میخواندم ، یک درس هم در مورد روانشناسی داشتیم . خیلی به این درس علاقه مند شدم . میدونید که آدرم به چیزی که علاقه مند بشه ، یک مواردی هم جلوش سبز میشه که به علائق فرد نزدیک میشه . ( یک ضرب المثل سرخپوستی هست که میگه شاگرد که آماده باشه معلم خودبخود ظاهر میشه ( . منم رادیو رو باز میکردم میشنیدم که یک روانشناس داره صحبت میکنه مثلا خانم دکتر نوابی نژاد داشتند صحبت میکردند ، تلویزیون رو باز میکردم فیلم یا مطلبی رو میدیم که با روانشناسی ارتباط داشت . خلاصه اینکه علاقه من رو به روانشناسی بیشتر کرد . همه ی ما واژه هایی مثل روانشناس ، روانکاو به گوشمان رسیده است . در این متن پیش رو قصد دارم در مورد روانکاو با شما صحبت کنم .

 

روانکاو چه کسی است ؟

روانکاو یک روانشناس است که او در زمینه روانشناسی و اختلالات روانی آشنایی کامل داردو برای درمان از رویکرد روانکاوی استفاده میکند . برای اینکار بعد از اینکه دوره های تخصصی تحصیلی رو در دانشگاه سپری میکند ، میبایست دوره هایی را در مراکز علمی که روانکاوی را آموزش میدهند بگذراند و تجربه کسب کند  . گذراندن این دوره ها حدود ۴ سال به طول می انجامد . و التبه یک روانکاو برای اینکه روانکاوی کند ابتدا باید خودش روانکاوی شده باشد و بعد از اینکه این کار انجام شد و دوره ها رو گذراندو تجربه کسب کرد ، میتواند که به روانکاوی اقدام نماید .

 

چه کارهایی را یک روانکاو انجام می‌دهد؟

همه ی ما وقتی اسم روانکاو را میشنویم ، یک تصور عامه وجود دارد که روانکاو در اتاقش یک میز و صندلی و یک تخت یا کاناپه  است که مراجع وقتی وارد اتاق میشود روی کاناپه دراز میکشد و شروع به صحبت میکندو درمانگر هم بالای سر درمانگر روی صندلی مینشیندو با مراجع صحبت میکند .

اما واقعیت این هست که روانکاوی فراتر ازاین تعریفی است که شنیده شده است . یک روانکاو با استفاده از دانش و آگاهیهایی که از دیدگاههای روانکاوانه  دارد به شناسایی و درمان اختلالات روانی مراجع میپردازد .

در اینجا لاز می دانم اشاره ای به اینکه روانکاوی از کجا آمده هم داشته باشم . شاید بتوان گفت که پدر روانکاوی زیگموند فروید میباشد . فروید یک یهودی بود و در یک خانواده یهودی طبقه متوسط زندگی میکرد . فروید به مادرش علاقه زیادی داشت و به همان اندازه با پدرش خصومت داشت .یک عصب شناس برجسته اتریشی بود و همانطور که گفته شد روانکاوی را بنیانگذاری کرد . فروید مطالب جدیدی را در روانشناسی وارد کرد . ساختار شخصیت و سطوح شخصیت را بیان کرد . محور درمانی که در روانکاوی استفاده میشود بررسی و تجزیه و تحلیل ناهوشیار است برای اینکه به ریشه اختلالات روانی پی برد و بتوان آن را درمان کرد . با روانکاوی ، روانکاو سعی میکند که افکار و احساسات و تمایلات و خاطرات ناخوشایندی که فرد داشته است را شناسایی کند و با وارد شدن در محتوای ناهوشیار ، سعی کند که مراجع را به بینش برساند و به درمان اختلالات روانی بپردازد .

تفاوت روانکاو روان‌شناس چیست؟

طبعتا شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که تفاوت بین روانشناس و روانکاو چیست ؟ درست است که هر دوی این کارشناسان در حوزه ی روان و سلامت روان کار میکنند . اما شاید تفاوت اصلی این دو نگاهی است که به ریشه مشکلات و اختلالات دارند . نگاه روانکاو یه ریشه این مشکلات عمیق تر و موشکافانه تر و ریز بینانه تر است . روانکاو برای اینکه موشکافانه تر به این مشکلات بپردازد شروع به کاوش و جستجو در گذشته های دور و دوران کودکی فرد میکند تا ببیند که این مشکل از کجا شروع شده . جلسات روانکاوی طولانی است و شاید سالها طول بکشد .

اما در روانشناسی تا این اندازه موشکافانه به گذشته فرد بر نمیگردد و جلسات هم کوتاه تر از روانکاوی میباشد .

هزینه روانکاوی

هزینه روانکاوی از انجاییکه جلسات طولانی است ، قاعدتا زیاد خواهد بود و همینطور مدت زمان زیادی فرد باید وقت بگذارد برای درمان مشکلات و اختلالات روانی خود ، بنابرین هزینه و زمان زیادتری نسبت به روانشناسی و رواندرمانی را به خو اختصاص میدهد .

امیدارم که مطالب فوق تا حدی توانسته باشد به شما اطلاعاتی در خصوص روانکاوی داده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *