روانشناس عمومی

روانشنا س عمومی 

امروزه روانشناسی یکی از رشته های پر طرفدار در بین افراد جامعه است . خیلی از افراد از بعد از دیپلم که میخواهند به دانشگاه بروند ، یکی از شاخه های روانشناسی را انتخاب میکنند . بعضی ها به رشته ی مشاوره میروند ، برخی به رشته ی روانشناسی عمومی ، برخی به رشته ی روانشناسی بالینی . بهر تقدیر یکی از رشته های فوق را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند . گروهی دیگر از افراد رشته ی دیگری را ادامه میدهند و همگی مقطع لیسانس را به پایان میرسانند . اما از مقطع بعدی تحصیل فارغ التحصیلان روانشناسی ، امکان دارد که رشته ی خود را ادامه دهند و گروهی هم که رشته ی دیگری را تمام کردند ، مایلند مقطع ارشد را در یکی از شاخه های رشته ی روانشناسی ادامه دهند . در نتیجه گروهی از افراد رشته ی روانشناسی عمومی را انتخاب میکنند . بنابرین من قصد دارم برای ان دسته از دواطلبان رشته ی روانشناسی عمومی مطالبی هر چند مختصر را برای شما بیان نمایم.

تعریف روانشناسی عمومی

باید گفت از زمانی که بشر شروع به تفکر درباره خودش کرده بود، شروع شده بود .اما قدمت روانشناسی عمومی به چیزی که امروز ما بعنوان روانشناسی میشناسیم ، خیلی طولانی نیست . شاید قدمت آن به حدود ۱۳۰ سال قبل باز میگردد. تاریخچه روانشناسی به یونان باستان باز میگردد . تا سال ۱۸۷۹ دانش روانشناسی ، جزئی از علم فلسفه بود . اما با پیشرفت علام در حوزه های مختلف ، علم روانشناسی هم از این دسته عقب نماند و پیشرفت های زیادی پیدا کرد .

در تعریف روانشناسی عمومی باید بگویم روانشناسی عبارت است از مطالعه گسترده و وسیع اصول اساسی و  روشهای اصلی و اساسی علوم روانشناسی از جمله موضوعاتی از قبیل رشد ، رفتار ، احساسات و انگیزش ، حافظه ، هوش و … که البته این تعریف کتابی روانشناسی عمومی است .

در مورد کاربردهای روانشناسی عمومی باید گفت که در تمام مسائل زندگی و حوزه های سلامت و روان به مردم جامعه کمک میکند . یک فردی که در حوزه ی روانشناسی عمومی کار میکنند بر روی مشکلاتی از قبیل حوزه های فردی مانند درمان اختلالات روانشناسی مانند استرس ، اضطراب ، وسواس ، افسردگی ؛ حوزه مشلات رابطه ، مشکلات عاطفی ، و مشکلات رفتاری فعالیت میکنند. روانشناسان عمومی با کودک و نوجوان و بزرگسال کار میکند و همینطور در حوزه های خانوده و زوج ، حوزه تحصیلی و … فعالیت میکنند . روانشناسان عمومی از تکنیک های مختلف درمانی استفاده میکنند . تکنیکهای رایج مورد استفاده در حیطه ی کاری روانشناسی عمومی عبارتند از : درمان های رفتاری ، درمانهای شناختی ، درمان شناختی رفتاری ، درمان گشتالتی ،

واقعیت درمانی ، مراجع محوری، شفقت درمانی ، اکت ، رواندرمانی پویشی و … .

برای اختلالات مختلف میتوان از تکنیکهای مختلف استفاده کرد . برای مثال برای مشکلی مانند افسردگی میتوان از درمان شناختی رفتاری ، درمان اکت ، درمان رواندرمانی پویشی و درمانهای دیگر بهره مند شد . گاهی اوقات یک روانشناس عمومی بسته به حوزه ای که در آن بیشتر فعالیت و تجربه کسب کرده برای یک اختلال استفاده کند و یا ممکن است از شیوه های مختلف بصورت مخلوط استفاده نماید. 

چرا روانشناسی عمومی

انسان موجودی اجتماعی است و بنابرین هر فردی در هر جای این کره خاکی که باشد باید با افراد دیگر ارتباط برقرار کند . بنابرین برای اینکه بتواند در این خصوص موفق عمل کند، باید از خود و دیگران در حیطه های مختلف شناخت کافی داشته باشد . گاهی اوقات هم نمیتواند ارتباط درست برقرار کند و یا نمیتواند شناخت درستی از خود و دیگران داشته باشد و در نتیجه به مشکلاتی برخواهد خورد . در اینجا یک روانشناس عمومی میتواند کمک کننده موثری برای کمک به برطرف نمودن این مشکلات باشد .

پیمایش به بالا