دکتر مشاره خانواده در تهران

خانواده درمانی از طیف وسیعی از مشاوره و سایر تکنیک ها استفاده می کند از جمله:

ساختاری درمانی – سازمان نظام خانواده را شناسایی و دوباره سفارش می دهد
درمان استراتژیک – به الگوی تعامل بین اعضای خانواده نگاه می کند
درمان سیستمیک / میلان – بر سیستمهای اعتقادی تمرکز دارد
روایت درمانی – بازگرداندن روایت اشباع مسلط غالب ، تأکید بر زمینه ، جدایی مسئله از شخص
درمان تراریخته – انتقال نسلی از الگوهای ایمن و رفتار ناکارآمد
تئوری ارتباطات
آموزش روانی
روان درمانی
مشاوره در رابطه
آموزش رابطه
مربیگری سیستمی
تئوری سیستم
واقعیت درمانی
ژنوگرام

تعداد جلسات بستگی به شرایط دارد ، اما میانگین آن ۵-۲۰ جلسه است. یک درمانگر خانواده معمولاً همزمان با چندین عضو خانواده ملاقات می کند. این مزیت در ایجاد تفاوت بین طرز درک اعضای خانواده از روابط متقابل و همچنین الگوهای تعامل در جلسه است که هم برای درمانگر و هم برای خانواده آشکار است. این الگوهای غالباً الگوی تعامل عادت در خانه را آینه می کنند ، حتی اگر اکنون درمانگر در سیستم خانواده گنجانیده شود. مداخلات درمانی معمولاً بیشتر بر روی الگوهای روابط متمرکز است و نه تجزیه و تحلیل انگیزه های ضمیر ناخودآگاه یا آسیب های کودکی در افراد ، به عنوان یک درمانگر فرویدی انجام می شود – اگرچه بعضی از مدارس خانواده درمانی ، به عنوان مثال روانگردان و بین نسلی ، چنین فاکتورهای فردی و تاریخی را در نظر می گیرند ( بنابراین آنها می توانند علّت خطی و دایره ای را در آغوش بگیرند) و می توانند از ابزارهایی مانند ژنوگرام برای روشن ساختن الگوهای روابط در بین نسلها استفاده کنند.

ویژگی بارز خانواده درمانی به جای تعداد افراد حاضر در جلسه درمانی ، چشم انداز و چارچوب تحلیلی آن است. به طور خاص ، خانواده درمانگرها درمانگرهای رابطه ای هستند: آنها معمولاً بیشتر به آنچه در بین افراد اتفاق می افتد و نه در بین یک یا چند فرد علاقه مند هستند ، گرچه برخی از خانواده های درمانی- بخصوص افرادی که به عنوان روانگردان ، روابط شی ، روابط بین نسلی یا تجربی خانواده شناخته می شوند ( EFTs) – باید به همان اندازه در سیستم هایی که افراد و روابط آنها تشکیل می دهند علاقه مند باشند. بسته به درگیری های مورد بحث و پیشرفت درمان تا امروز ، یک درمانگر ممکن است روی تجزیه و تحلیل موارد خاص قبلی درگیری تمرکز کند ، زیرا با بررسی یک حادثه گذشته و پیشنهاد راه های جایگزین اعضای خانواده ممکن است در طی آن با یکدیگر واکنش نشان داده یا در عوض اقدام کند. به طور مستقیم برای پرداختن به منابع درگیری در سطح انتزاعی تر ، به عنوان مثال با اشاره به الگوهای تعامل که ممکن است خانواده متوجه نشده باشند.

خانواده درمانی به جای تلاش برای شناسایی یک دلیل خاص ، بیشتر به حفظ و یا حل مشکلات علاقه دارند. برخی خانواده ها ممکن است تحلیل علت و معلولی را به عنوان تلاش برای تقصیر سرزنش به یک یا چند شخص درک کنند ، با این تأثیر که برای بسیاری از خانواده ها تمرکز روی علیت از ابزار بالینی کمی برخوردار است یا خیر. توجه به این نکته مهم است که از یک روش دایره ای برای ارزیابی مسئله در تقابل با یک مسیر خطی استفاده می شود. با استفاده از این روش ، خانواده ها می توانند با پیدا کردن الگوی رفتاری ، دلایل آن چیست و چه کاری می توانند برای بهتر شدن وضعیت آنها انجام دهند. [۲۹] پایه شواهد

خانواده درمانی دارای شواهد در حال تحول است. خلاصه ای از شواهد موجود از طریق انجمن خانواده درمانی انگلیس موجود است. [۳۰] ارزیابی و مطالعات نتیجه را می توان در وب سایت مرکز درمانی خانواده و مرکز تحقیقات سیستمیک نیز یافت. این وب سایت همچنین شامل مطالعات تحقیق کمی و کیفی در مورد بسیاری از جنبه های خانواده درمانی است. [۳۱]

طبق یک مطالعه دولت فرانسه در سال ۲۰۰۴ که توسط انستیتو تحقیقات و تحقیقات پزشکی فرانسه انجام شده است ، خانواده و زوج درمانی دومین درمان موثر پس از درمان رفتاری شناختی است. [۳۲] در این تحقیق از متاآنالیز بیش از صد مطالعه ثانویه برای یافتن سطح اثربخشی استفاده شده یا اثبات شده یا فرض بر آن وجود داشته است. از بین درمانهای مورد بررسی ، خانواده درمانی در درمان اسکیزوفرنی ، اختلال دو قطبی ، بی اشتهایی و وابستگی به الکل اثبات شده یا اثبات شده است.
نگرانی و انتقاد

مرحوم فرانک پیتمن ، پزشک معالج ، ۳۳ سال هنگام ازدواج و خانواده درمانی در آتلانتا ، جورجیا تمرین کرده بود که نوشت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *