دکتر روانشناس در تهران

دکتر روانشناس در تهران

شما که ساکن تهران هستید و به دنبال روانشناس در تهران می گیردید بهترین گزینه برای شما استفاده از خدمات روانشناسی دکتر امیرنجات می باشد.

جهت مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده با دکتر امیرنجات با شماه ۰۹۰۵۴۷۷۰۳۷۷ تماس بگیرید.

 

رمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از روشهای پیشرو در روان درمانی است که در حال حاضر توسط مشاوران غربی انجام می شود. رویکرد شناختی رفتاری از روشهای روان درمانی روانشناختی غربی که زودتر تکامل یافته است ، استفاده شده است و از بسیاری از اصول مشابه سایر روشهای درمانی سنتی و فردی استفاده می کند.

برای درک کامل CBT ، شناختن تاریخچه آن و همچنین اهداف ، تکنیک های متداول ، خطرات و محدودیت های این روش مشاوره سلامت روان بسیار مهم است.

درمان شناختی رفتاری چیست؟

شناخت درمانی رفتاری بر ادراک فرد متمرکز است. فرض اساسی این نوع درمان این است که تجربه شخصی بیشتر از آنکه به هر موقعیت خاص مربوط باشد ، به درک شخص نزدیک می شود. این بدان معناست که تمرکز روی ادراک و پرداختن به طرز فکر کسی در مورد یک وضعیت می تواند به فرد در غلبه بر تجربیات مخصوصاً استرس زا یا حتی آسیب زا کمک کند.

CBT نوعی روان درمانی بسیار هدفمند است. جلسات به منظور کمک به افراد در بازآفرینی تجربیات و پردازش رویدادها به گونه ای طراحی شده است که به آنها کمک می کند درک بهتر خود و در نتیجه سطح کنترل خودشان بر ادراک شخصی خود را بهتر درک کنند.

با تشکر از طراحی بسیار متمرکز و عملگرا در جلسه درمانی ، شناختی رفتاری درمانی روشی کوتاه مدت برای مشاوره است. هدف CBT کمک به فرد است تا بتواند در الگوهای و رفتارهای تفکر تغییر ایجاد کند ، از این طریق کیفیت زندگی را نه با تغییر شرایطی که در آن زندگی می کند ، بهبود می بخشد بلکه با کمک به فرد می تواند برداشت خود را از این شرایط کنترل کند. این امر معمولاً از طریق یک سری استراتژی ها ، از جمله برگه کاری ها ، آزمایش های فکری و چالش های الگوهای موجود در فکر و رفتار حاصل می شود.

درمان شناختی رفتاری برای پشتیبانی در طیف گسترده ای از موقعیت ها و برای بسیاری از نگرانی ها از جمله روابط بین فردی ، اعتیاد و مواد مخدر ، مشکلات خواب ، مشکلات افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. ایده این است که با تشویق تغییرات در فرآیندهای اندیشه و ایجاد تغییرات اساسی در نگرش اساسی فرد ، کمک به شخص در هر شرایطی که منجر به درد شود ممکن می شود. از بسیاری جهات ، CBT ترکیبی از روان درمانی و آموزش رفتاری است ، به همان میزان بر اهمیت معنای شخصی و ارتباط مشکلات با افکار و رفتارها تأکید می کند.

تجربه درمانی شناختی رفتاری به طور معمول به نیازهای هر فرد تنظیم می شود. بیشتر افرادی که به دنبال CBT برای پشتیبانی از سلامت روان هستند برای مدت زمانی از پنج تا ۱۰ ماه مشاوره می گیرند. یک جلسه درمانی استاندارد تقریباً ۵۰ دقیقه طول می کشد. در این مدت ، درمانگر و مشتری با هم همکاری می کنند تا الگوهای فکری موجود را که با مشکلات فعلی مشتری در ارتباط است ، درک کنند و برای غلبه بر این نگرانی ها راهکارهایی تهیه می کنند. مشاوره گروهی در درمان شناختی رفتاری بسیار بندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه رفتار درمانی شناختی

درمان شناختی رفتاری بیش از ۵۰ سال است که وجود دارد. CBT که در دهه ۱۹۶۰ توسط روانپزشک آرون بک ایجاد شد ، به عنوان پاسخی برای آنچه که به صورت فزاینده ای به عنوان یک نقطه ضعف روانکاوی تلقی می شود – ایجاد شده است که به اندازه کافی هدف گرا نیست. بک فهمید که بسیاری از بیمارانش ، که در آن زمان تحت مشاوره روانکاوی مشاوره می کردند ، مونولوگ داخلی زیادی داشتند که داوری های آنها را آزار می داد. با این حال ، مشتری های او تنها بخشی از تفکر خود را با او در میان می گذاشتند. بقیه آنها خود را حفظ می کردند و این افکار اساسی و نهایتا خصوصی بود که تا حدودی از تصورات آنها در مورد موقعیت هایی که آنها را آزار می داد ، شکل می گرفتند.

بک فهمید که بین افکار و احساسات ارتباط مستقیم وجود دارد و او به مددجویان کمک کرد تا الگوهای فکر خود را به تغییرات در وضعیت عاطفی خود متصل کنند. او اصطلاح “افکار اتوماتیک” را برای پشتیبانی از این مفهوم تدوین کرد. افکار خودکار ، افکار پر از هیجان هستند که به سرعت اتفاق می افتند ، و به سادگی در ذهن بدون هیچ گونه پیشرفت بسیار پیچیده ای در ذهن فرو می روند. این افکار این پتانسیل را دارند که به سرعت روشی را که شخص احساس می کند تغییر دهند. اگر به آن توجه نشود یا حتی به رسمیت شناخته نشود ، فرد با احساس ناراحت کننده و ناراحتی از چرایی وجود این احساس کنار می رود.

اصطلاح “درمان شناختی رفتاری” برای تأکید بر اهمیت تفکر در غلبه بر پریشانی عاطفی ابداع شده است. این مدل به شدت از عقاید فلسفی تفکر سقراطی ناشی می شود و افراد را ترغیب می کند تا در فرآیندهای اندیشه خود حفر کنند تا آگاهی خود را نسبت به سوگیری ها و برداشت های خود افزایش دهند. این تلاش مشترک توسط مشتری و درمانگر می تواند به پیشرفت های عاطفی و توانایی غلبه بر مسائل بهداشت روان مانند افسردگی و اضطراب منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *