دکتر روانشناس خانواده در تهران

همه ما این زندگی را با یک خانواده شروع می کنیم ، خواه آن خانواده متشکل از خویشاوندان خون ، والدین متولد شده ، یک محله نزدیک و یا یک خانواده پرورشی باشد. این خانواده که ما هنگام تولد به دست می آوریم ، بر هر جنبه ای از زندگی ما تأثیر می گذارد ، از اولین لحظات تا آخرین لحظه.

خانواده ما برای بهتر و بدتر شدن روی کسی که هستیم و چه کسی هستیم ، تأثیر می گذارد. ما واژگان ، عادات ، آداب و رسوم و آیین های خود را یاد می گیریم و چگونه می توان دنیای اطراف خود را مشاهده و مشاهده کرد.

ما همچنین یاد می گیریم که از این روابط مهم اول چگونه عشق و چگونگی تعامل با دیگران را یاد بگیریم.

اگر در یک خانواده سالم با روابط سالم به دنیا بیایم ، احتمالاً یاد خواهیم گرفت که چگونه روابط سالم را حفظ کنیم. اگر در خانواده ای ناکارآمد متولد شویم که برای برقراری ارتباط تلاش می کند ، ممکن است برای برقراری ارتباط با دیگران نیز تلاش کنیم.

در حالی که مطمئناً متولد شدن در خانواده نوع دوم بدبختانه نیست ، وضعیت غیرقابل تغییر نیست. تقریباً همه خانواده ها در یک زمان یا زمان دیگری با نوعی از اختلالات سر و کار دارند ، اما بیشتر خانواده ها احساس تمامیت و خوشبختی را حفظ کرده و یا دوباره به دست می آورند.

خانواده درمانی راهی برای انجام این کار به خانواده ها می دهد – روشی برای رشد یا حفظ یک خانواده سالم و کارآمد.

این مقاله شامل:

خانواده درمانی / مشاوره خانواده چیست؟
مشاوران خانواده که برای آن آموزش دیده اند چیست؟
هدف خانواده درمانی چیست؟
روان درمانی خانواده: با استفاده از آن یک قدم جلوتر
مزایای خانواده درمانی چیست؟
۶ نمونه و تمرین
کتابهای پیشنهادی
پیام خانگی را بگیرید
منابع

خانواده درمانی / مشاوره خانواده چیست؟

خانواده درمانی یا مشاوره خانوادگی نوعی از معالجه است که برای رسیدگی به موضوعات خاص تأثیر بر سلامت و عملکرد خانواده طراحی شده است. این می تواند برای کمک به خانواده در یک دوره دشوار ، یک انتقال بزرگ یا مشکلات بهداشت روانی یا رفتاری در اعضای خانواده استفاده شود (“خانواده درمانی” ، ۲۰۱۴).

همانطور که دکتر مایکل هروکو توضیح می دهد ، خانواده درمانی مشکلات افراد را در زمینه واحد بزرگتر: خانواده (۲۰۱۶) مشاهده می کند. فرض این نوع درمان این است که بدون درک پویایی گروه نمی توان مشکلات را با موفقیت حل کرد یا حل کرد.

نحوه عملکرد خانواده تأثیر می گذارد بر نحوه شکل گیری مشکلات مشتری و چگونگی تشویق یا فعال شدن آنها توسط اعضای دیگر خانواده.

خانواده درمانی می تواند از تکنیک ها و تمرین های مربوط به شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، درمانی بین فردی یا سایر انواع درمان های فردی استفاده کند. مانند سایر انواع درمان ، تکنیک های به کار گرفته شده به مشکلات خاصی که مشتری یا مشتری با آنها درگیر هستند بستگی دارد.

مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل شایع مراجعه به یک درمانگر خانواده است. مشکلات کودک در خلاء وجود ندارد. آنها وجود دارند ، و احتمالاً باید در چارچوب خانواده مورد بررسی قرار گیرند (Herkov، ۲۰۱۶).

لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره ، اصطلاح خانواده به معنای خویشاوندان خون نیست. در این زمینه ، “خانواده” هرکسی است که “نقش حامی طولانی مدت در زندگی شخص دارد ، که ممکن است به معنای روابط خونی یا اعضای خانواده در یک خانواده نباشد” (کینگ ، ۲۰۱۷).

طبق گفته های مجازی ، مددکل اجتماعی بالینی ، لنی سلین کینگ ، اینها متداول ترین انواع خانواده درمانی هستند:

بوونین: این شکل از خانواده درمانی برای موقعیت هایی مناسب است که در آن افراد نمی توانند یا نمی خواهند اعضای دیگر خانواده را در معالجه درگیر کنند. بوون تراپی بر اساس دو مفهوم اصلی ساخته شده است: مثلث (تمایل طبیعی به نفس کشیدن یا پریشانی با صحبت کردن با شخص ثالث) و تمایز (یادگیری واکنشی کم عاطفی در روابط خانوادگی).
ساختاری: ساختاری درمانی بر تنظیم و تقویت سیستم خانواده متمرکز است تا اطمینان حاصل شود که والدین کنترل می شوند و هم کودکان و هم بزرگسالان مرزهای مناسبی را تعیین می کنند. در این روش درمانی ، درمانگر برای مشاهده ، یادگیری و تقویت توانایی آنها برای کمک به خانواده در تقویت روابط خود ، به خانواده می پیوندد.
سیستمیک: مدل سیستمیک به نوع درمانی است که در ارتباطات ناخودآگاه و معانی رفتارهای اعضای خانواده متمرکز است. درمانگر در این نوع درمان بی طرف و از راه دور است ، به اعضای خانواده اجازه می دهد تا به عنوان یک خانواده در مسائل و مشکلات خود عمیق تر باشند.
استراتژیک: این شکل از درمان مختصر و مستقیم تر از سایرین است ، که در آن درمانگر کارهای خانه را به خانواده اختصاص می دهد. این کار در خانه برای تغییر نحوه تعامل اعضای خانواده با ارزیابی و تنظیم نحوه برقراری ارتباط و تصمیم گیری خانواده است. درمانگر در این نوع درمان ، موقعیت قدرت را به دست می آورد ، این امر به سایر اعضای خانواده که معمولاً ممکن است به اندازه قدرت لازم برای برقراری ارتباط مؤثر برخوردار نباشند ، اجازه می دهد (کینگ ، ۲۰۱۷).

مشاوران خانواده که برای آن آموزش دیده اند چیست؟

همانطور که انواع مختلف درمانی که در بالا توضیح داده می شود ، ممکن است از یک متخصص خانواده استفاده شود تا نقش های مختلفی را بر عهده بگیرد. این نقش های بسیاری نیاز به درمانگر خانواده دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *