دکتر روانشناس خانواده در تهران

وی افزود: “برای درست کردن جهان ، ابتدا باید ملت را نظم دهیم. برای نظم دادن به ملت ، ابتدا باید خانواده را نظم دهیم. برای نظم دادن به خانواده ، ابتدا باید زندگی شخصی خود را پرورش دهیم. ابتدا باید قلبمان را درست تنظیم کنیم. “- کنفوسیوس

به طور خلاصه ، هدف خانواده درمانی این است که با هم کار کنیم تا هرگونه مشکلات روحی ، عاطفی و روانی را درهم ریختن خانواده خود برطرف کنید (لی ، ۲۰۱۰) .چه هدف از خانواده درمانی برای هدایت خانواده به سمت زندگی سالم ، خانواده است. هدف از درمانگران این است که به افراد در بهبود ارتباطات ، حل مشکلات خانوادگی ، درک و رسیدگی به موقعیت های خانوادگی و ایجاد یک محیط خانه با عملکرد بهتر کمک کنند (خانواده درمانی ، ۲۰۱۷A).

اهداف خانواده درمانی به مشکلات موجود در مراجعین بستگی دارد. به عنوان مثال ، اهداف ممکن است بر اساس سناریوهای زیر متفاوت باشند:

یکی از اعضای خانواده از اسکیزوفرنی یا روانی شدید رنج می برد: هدف این است که به سایر اعضای خانواده کمک کند تا این اختلال را درک کنند و با تغییرات روانی که ممکن است بیمار متحمل شود ، سازگار شوند.
مشکلاتی که از مرزهای بین نسل ایجاد می شود ، مانند زمانی که والدین یک خانه را با مادربزرگ و مادربزرگ و مادربزرگ به اشتراک می گذارند ، یا فرزندان توسط مادربزرگ ها و مادربزرگ ها بزرگ می شوند: هدف بهبود ارتباطات و کمک به اعضای خانواده برای تعیین مرزهای سالم است.
خانواده هایی که از هنجارهای اجتماعی منحرف می شوند (والدین بی سرپرست ، زوج های همجنسگرا که فرزندان خود را پرورش می دهند ، و غیره): اهداف در اینجا همیشه برطرف کردن مشکلات داخلی خاص نیست ، اما ممکن است اعضای خانواده به مقابله با عوامل بیرونی مانند نگرش های اجتماعی کمک کنند.
اعضای خانواده که از پیش زمینه های ترکیبی نژادی ، فرهنگی و مذهبی سرچشمه می گیرند: هدف این است که به اعضای خانواده کمک کنیم تا درک خود را از یکدیگر بیشتر کنند و روابط سالم ایجاد کنند.
یکی از اعضای کلاهبرداری یا معالجه آنها در درمان فردی تحت تأثیر قرار نمی گیرد: هنگامی که یکی از اعضای خانواده در تلاش است با احساس مثل فراموشی یا حمایت محدود از سایر اعضای خانواده مواجه شود ، هدف از این کار تسهیل افزایش همدلی و تفاهم برای فرد در درون خانواده و برای ادامه درمان خود از آنها پشتیبانی کنید.
به نظر می رسد مشکلات بیمار به طور غیرقابل توصیف با مشکلات سایر اعضای خانواده گره خورده است: در مواردی که مشکل یا مشکلات عمیقاً در مشکلات سایر اعضای خانواده ریشه دارد ، هدف از پرداختن به هر یک از موضوعات کمک کننده و حل یا کاهش اثرات این الگوی است. چالش ها و مسائل؛
یک خانواده مخلوط (به عنوان مثال ، خانواده پله): خانواده های آمیخته می توانند از مشکلات منحصر به فرد برای موقعیتهایشان رنج ببرند. در خانواده های آمیخته ، هدف خانواده درمانی تقویت درک و تسهیل تعامل سالم بین اعضای خانواده است (خانواده درمانی ، ۲۰۱۷B).

روان درمانی خانواده: با استفاده از آن یک قدم جلوتر

ما تمایل داریم که به درمان و روان درمانی به عنوان دو شکل مختلف درمانی فکر کنیم ، اما در واقع ، آنها یکسان هستند. این ابهام هنگامی که اصطلاح مشاوره را معرفی می کنیم تقویت می شود.

در حقیقت ، درمان به سادگی یک شکل کوتاه از کلمه “روان درمانی” است (www.drpatrick.com). با این حال ، مشاوره گاهی اوقات “گفتگو درمانی” نامیده می شود ، و خطوط را حتی بیشتر تار می کند (ادر ، “تفاوت چیست”).

به طور کلی ، مشاوره در شرایطی اعمال می شود که فرد (یا در مورد مشاوره خانوادگی ، یک خانواده) خدمات یک مشاور یا سایر متخصصان بهداشت روان را درگیر می کند تا به یک مشکل خاص یا مجموعه ای از مشکلات کمک کند. درمان ، یا روان درمانی ، نوعی درمان عمیق تر و معمولاً طولانی مدت است که در آن مشتری یا مشتری در مورد طیف گسترده تری از موضوعات و الگوهای مزمن احساسات ، افکار و رفتارهای مشکل ساز بحث می کنند (ادر ، “تفاوت چیست؟ “)

خانواده ای که با شرایطی دست و پنجه نرم می کند که استرس بیشتری به همراه دارد ، از جمله مرگ یک عضو خانواده ، اعتیاد یا مشکلات مالی شدید ، ممکن است از مشاوره برای کمک به آنها در طی مبارزات خود بهره ببرد تا از طرف دیگر به عنوان یک فرد قوی تر و بیشتر ظاهر شوند. واحد منسجم

اگر خانواده با مشکلات روانی یا رفتاری بیشتری روبرو شوند ، مانند پدری که با اسکیزوفرنی برخورد می کند ، مادری که با افسردگی مبارزه می کند یا کودکی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته است ، روان درمانی به احتمال زیاد انتخاب بهتری است.

این نوع درمان برای خانواده هایی که مشکلاتی از قبیل این موارد دارند مناسب است زیرا یک خانواده درمانی نسبت به یک درمانگر از دیدگاه متفاوتی نسبت به درمان دارد. در حالی که فرد درمانگر جداگانه با یک مشتری در حل یا درمان یک مشکل همکاری می کند ، خانواده درمانی مشکلات را در زمینه “سیستم” خانواده مشاهده می کند. برای حل مشکل در یک سیستم ، شما باید تمام قسمت های سیستم را در نظر بگیرید.

در صورت داشتن لاستیک های مسطح ، گیربکس معیوب و لوله اگزوز وصل شده ، رفع خطا در خودرو ، مشکل را برطرف نمی کند.

مشکلات درون یک خانواده شبیه به ماشین با چندین مشکل است. والدینی که با الکل گرایی دست و پنجه نرم می کنند ، مشکلی در انزوا ندارند. مبارزات والدین احتمالاً همسر و فرزندانشان را تحت تأثیر قرار داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *