درمان افسردگی با ورزش

درمان افسردگی با ورزش

جهت مشاوره افسردگی می توانید با دکتر امیرنجات به شماره ۰۹۰۵۴۷۷۰۳۷۷ تماس بگیرید.

درمان افسردگی
درمان افسردگی

۱. تروما
تجربه تروما یا تروما در سنین پایین می تواند منجر به تغییرات طولانی مدت در نوع پاسخ مغزی به ترس و استرس شود. به دلیل این تغییرات مغزی ، افرادی که سابقه آسیب در دوران کودکی را دارند ، بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند.

۲. ژنتیک
در برخی موارد ، اختلالات خلقی و ایده آل خودکشی ممکن است مستعد ژنتیکی باشد ، اما ژنتیک تنها یکی از عوامل افزایش خطر افسردگی است. ۱۰۰٪ ژنهای همزاد یکسان مشابه هستند ، در حالی که تنها ۳۰٪ احتمال ابتلا به افسردگی دارند. علائم افسردگی در افرادی که مستعد ژنتیکی هستند معمولاً در سنین جوانی ظاهر می شوند. ناگفته نماند که علاوه بر فاکتور ژنتیکی ، عوامل دیگری مانند شرایط زندگی و حوادث نیز در ایجاد افسردگی در این افراد مؤثر است.

۳. شرایط زندگی
وضعیت تأهل ، وضعیت مالی و محل زندگی از جمله عوامل مؤثر در بروز افسردگی است. اما همیشه این فرضیه وجود دارد که شاید برعکس ، افسردگی را می توان علت شرایط نامساعد زندگی دانست. به عنوان مثال ، افسردگی در افراد بی خانمان شایع تر است ، اما در برخی موارد ، خود افسردگی علت جابجایی بوده است.

۴- ساختار مغز
مطالعه تصاویر مغزی از کاهش فعالیت لوب فرونتال مغز در بیماران مبتلا به افسردگی نشان می دهد. همچنین گفته می شود که الگوهای مغزی این افراد در هنگام خواب متفاوت است. افسردگی همچنین نحوه پاسخ غده هیپوفیز و هیپوتالاموس به محرکهای هورمونی را تغییر می دهد.

۵- سایر شرایط پزشکی
افرادی که سابقه اختلالات خواب ، درد مزمن ، اضطراب یا اختلال کمبود توجه بیش فعالی دارند (ADHD) بیشتر احتمال دارد که دچار افسردگی شوند.

۶. مواد مخدر
اعتیاد به مواد مخدر خطر افسردگی را افزایش می دهد.

حتما بخوانید: چرا ناامید می شویم و چگونه با ناامیدی کنار بیاییم
چه کسی افسردگی می کند؟
افسردگی چیست – جمعیت مردم

افسردگی مختص یک گروه خاص نیست و افراد در هر سنی ، نژادها ، قومیت ها و سوابق اجتماعی و اقتصادی را درگیر می کند. اما تجربه این بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

مردان
آقایان به دلایل فرهنگی معمولاً از افسردگی خود خجالت می کشند و بنابراین سعی می کنند با این بیماری کنار بیایند یا به قول خودشان خود را با مواد مخدر درمان کنند. عدم درمان افسردگی در مردان می تواند عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد ، زیرا تعداد خودکشی های منجر به مرگ در مردان بیشتر است.

زنان
عوامل مختلفی از جمله ژنتیک ، زیست شناسی ، باروری ، تغییرات هورمونی و روابط بین فردی باعث افسردگی در زنان می شود.

بسیاری از خانم ها در دوران قاعدگی ، تغییرات رفتاری و جسمی را تجربه می کنند ، مانند احساس افسردگی و تحریک پذیری. بسیاری از زنان افسرده در دوره قبل از قاعدگی علائم شدیدتری را تجربه می کنند. در افراد مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و اختلال پیش از قاعدگی (PMDD) ، با شروع قاعدگی علائم افسردگی بتدریج شدیدتر می شوند. محققان در تلاشند تا دریابند که چگونه تغییرات چرخه هورمونها بر ساختار شیمیایی مغز در افراد مبتلا به افسردگی تأثیر می گذارد.

همچنین بسیاری از خانمها بعد از زایمان دچار اختلالات خلقی گذرا می شوند. این اختلالات خلقی شامل افسردگی پس از زایمان است. این عارضه که اندکی پس از بارداری رخ می دهد ، باعث اضطراب ، بی خوابی ، گریه و یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا کودک می شود و انجام فعالیت های روزمره طبیعی را برای فرد دشوار می کند.

مسن
افسردگی در سالمندان معمولاً درمان نمی شود ، به طوری که بسیاری افسردگی را نتیجه طبیعی پیری و پاسخ طبیعی به مسائل جسمی ، روحی و اجتماعی مرتبط با پیری می دانند. علائم افسردگی در افراد مسن ممکن است با مواردی که در افراد جوان دیده می شود متفاوت باشد. برخی از نمونه های علائم افسردگی در پیری شامل اختلالات حافظه ، درد مبهم و توهم است. افسردگی همچنین می تواند یک عارضه جانبی برخی از داروها از جمله داروهای فشار خون ، حملات قلبی ، سکته مغزی ، شکستگی لگن یا دژنراسیون ماکولا باشد که به طور معمول در پیری تجویز می شود و با افسردگی همراه است.

کودکان و نوجوانان
همه کودکان در حال رشد ، به طور طبیعی گاهی اوقات بحرانهای عاطفی را تجربه می کنند ، اما بعضی اوقات این بحران ها منجر به افسردگی در برخی کودکان می شود. کودکان نیز به احتمال زیاد دچار افسردگی می شوند و همچنین نوجوانانی که دارای اختلال کمبود توجه بیش فعالی ، ناتوانی در یادگیری ، اختلال اضطراب و اختلال مقابله ای (ODD) هستند. استرس شدید ، تروما یا سابقه خانوادگی اختلالات خلقی نیز عواملی هستند که خطر ابتلا به افسردگی را در سنین پایین افزایش می دهند.

کودکان افسرده اغلب از درد شکایت می کنند و کمتر در مورد احساسات خود صحبت می کنند ، اما علائم افسردگی در نوجوانان متفاوت است. پرخاشگری ، رفتارهای پرخطر ، مصرف مواد مخدر ، عدم موفقیت تحصیلی و فرار نمونه هایی از این علائم است که باید جدی گرفت. میزان خودکشی در نوجوانان افسرده بیشتر است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، خودکشی سومین عامل اصلی مرگ و میر در بین افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.