روابط عاطفی 07

روابط عاطفی

ما وقتی کلمه روابط عاطفی را میشنویم در اولین چیزی که به ذهنمان میاید رابطه ی زن وشوهر است . اما واقعیت این است که رابطه ی عاشقانه بخشی از روابط عاطفی است . رابطه ی عاطفی هر رابطه ای که عناصر آن احساس ، علاقه و عاطفه بین دو نفر باشد را می گویند . با این تعریف هر رابطه ی دونفره مثل رابطه ی معلم وشاگرد ، مادر یا پدر و فرزند ، خواهر و برادر ، دو دوست همجنس ، دو دوست جنس مخالف ، بستگان و… را میتوان رابطه ی عاطفی نام برد .
 
 چرا این اتفاق می افتد ؟ اگر بخواهیم ساده بیان کنیم می توان گفت انسان موجودی اجتماعی است برقراری رابطه ی اجتماعی برای او دارای اهمیت است . موردی که مهم است برقراری رابطه عاطفی سالم است که باعث آرامش روحی فرد می شود و نبود آن خلاء قابل توجهی را در زندگی فرد ایجاد میکند . اکثرا شروع یک رابطه کار دشواری نیست ، اما حفظ و نگهداری آن دشوار خواهد بود.

وقتی میگوئیم یک رابطه ی عاطفی وجود دارد یعنی ؛

زمانی که باهم نیستند ، تمایل دارند که مکرر با هم ارتباط برقرار کنند با تلفن ، پیامک یا تماس تصویری . موضوعات بسیار شخصی خود را با او درمیان میگذارند . مسائلی مثل نگرانی ها و مشکلات و دغدغه های خود را در موضوعات مختلف با فردی که با او رابطه ی عاطفی دارند مطرح میکنند.

فردی که با او رابطه ی عاطفی داریم بیشتر سطح افکار ما رو در بر میگیرد ، یعنی خیلی به او فکر میکنید ، وقتی از خواب بیدار میشوید اولین شخصی که به او فکر میکنید است ، حتی خیلی از اوقات روز در حال فکر کردن به او میباشید. او اولین کسی است که اگر خبر جدیدی داشته باشید تمایل دارید که به او خبر دهید. تصور میکنید که با او کاملا شما را درک میکند و با شما همفکری دارد.

چرا رابطه عاطفی اتفاق می افتد ؟

 
 شاید برای ما این سوال پیش بیاید که چرا رابطه ی عاطفی اتفاق می افتد. یک رابطه سالم براساس صداقت و اعتماد بنا شده است . این عوامل وقتی که دو نفر با هم آشنا میشوند ،کم کم بر اثر شناخت بیشتر اتفاق میافتد و این شناخت باعث میشود که افراد نقاط مشترکی را در هم پیدا کنند و در نتیجه کم کم از نظر احساسی هم بهم نزدیک تر میشوند. و متاسفانه اگر این شناخت اتفاق نیافتد ، رابطه آسیب پذیر خواهد بود. 
در ابتدای آشنایی دو نفر رابطه ی عاطفی ایجاد میشود به او دلبستگی پیدا میکنید و تمایل دارید وقت زیادی را با او بگذرانید . این دو نفر از وقتی که باهم میگذارند احساس لذت و آرامش دارند و بعد از ازدواج و برقراری رابطه ی فیزیکی این علاقه بیشتر میشود . ما توصیه میکنم که زمانی که دو نفر در حال آشنایی هستند با هم رابطه ی جنسی نداشته باشند ، چون بواسطه ترشح هورمون ها علاقه شدید ایجاد میشود و فرد تصور میکند که خیلی به همدیگر علاقه مند هستند ، اما واقعیت این است این بخاطر ترشح هورمون است و شاید رابطه عاطفی خالص اتفاق نیافتاده .
 
نکته ای که وجود دارد این است که هیچ رابطه ای بدون اختلاف نیست . برای حفظ این رابطه دو نفر باید گفتگوی درست را یاد بگیرند و یاد بگیرند که چطور باید خواسته هایشان را بیان کنند و چطور میتوانند تعاملاتشان را بهبود ببخشند . درصورتی که فاقد مهارتهایی از این دست باشند باید به آنها آموزش دادو این آموزش باید توسط یک کارشناس خبره انجام پذیرد.  
هیچ رابطه‌ای بدون اختلاف نیست. اما برای حفظ روابط عاطفی سالم، هر دو نفر باید نحوه گفتگو و مشاجره را بیاموزند. با آموختن شیوه سالم و صحیح بیان خواسته‌ها، می‌توان روش گذر از اختلاف و تفاوت‌ها را پیدا کرد.
 
زوج باید بدانند چه چیزهایی باعث شروع اختلاف بین آنان می‌شود، محرک اختلاف و بحث چیست و چطور می‌توان تعاملات را بهبود بخشید. درصورتی‌که زوج فاقد این مهارت باشند، یک مشاور یا روانشناس می‌تواند این مهارت‌ها را به آنها آموزش دهد. مشاوره زوج درمانی آنلاین و مشاوره فردی آنلاین می‌توانند در این زمینه مفید باشند.  مشاوره روانشناسی انلاین یک روش در دسترس است برای دریافت مشاوره و فرد درخواست کننده ازهر مکانی از جهان  می تواند در کوتاه ترین زمان با یک کارشناس خبره در تماس باشد و راهنمایی دریافت کند.
 
 
 
پیمایش به بالا