افسردگی03

افسردگی

 
شنیدن این اسم در جامعه امروز انقدر زیاد شده است که انگار قسمتی از زندگی ما شده . اما افسردگی چیست ؟
 غمگین بودن طولانی  و بی علاقگی و عدم لذت به کارهایی که قبلا از انجام آن حس خوبی دریافت میکردیم از برجسته ترین علائم افسردگی است . همراه با این دو علامت که نشانه اصلی افسردگی است نشانه های دیگری مانند کاهش تمرکز ، خستگی بیش از حد ، تغییر در وضعیت خواب ، تغییر در وضعیت اشتها و … را میتوان ذکر کرد. افسردگی در افکار و احساس و رفتار ما تاثیر میگذارد و در حقیقت زندگی را از روال اصلی خود خارج میکند .
 اختلال افسردگی در جوامع امروزی به حدی شایع است که از آن بعنوان سرماخوردگی روانی نیز نام میبرند . اما این اختلال یک ضعف جسمانی نیست که بعد از چندروز مراقتبت کردن و ویتامین خوردن برطرف بشود. بلکه نیاز به پیگیری و درمان و مراقبت طولانی دارد ، اما نکته خوشحال کننده این است که همه ی افراد میتوانند از عهده آن برآیند. مانند همه ی بیماریها هر چقدر زودتر به درمان اقدام شود ، راحتتر و زودتر درمان صورت می پذیرد. مانند هر بیماری دیگری قبل از اینکه اقدام به درمان شروع شود باید علائم آن را شناخت .
افسردگی

افسردگی چه تاثیری بر چهره دارد؟

چند نمونه از علائم افسردگی عبارتند از:

 • احساس غم و پوچی و ناامیدی
 • بی علاقگی و عدم لذت
 • زودرنجی نسبت به مسائل پیش پا افتاده
 • اختلال در خواب (پرخوابی یا کم خوابی)
 • اختلال در اشتها ( پراشتهایی یا کم اشتهایی)
 • کاهش تمرکز
 • احساس خستگی و کمبود انرژی
 • احساس گناه و عذاب وجدان
 • کاهش قدرت تصمیم گیری
 • فکر کردن به افکار خودکشی
 • درهای جسمانی بدون دلیل

دلایل افسردگی

واقعیت این است که دلایل مختلفی میتونه وجود داشته باشه تا افراد مبتلا به افسردگی شوند . در زیر به چند نمونه ازاین عوامل اشاره مینماییم.یکی از مهمترین عوامل تغییراتی است که در مواد شیمیایی در مغز بوجود میاید که وقتی تعادل این مواد برهم بخورد فرد دچار افسردگی میشود.
 دیگر مسئله ژنتیک است . یعنی امکان دارد که افسردگی یک موضوع ارثی باشد که درخانواده افراد دیگری هم مبتلا هستند.
 عامل دیگری که میتوانیم به آن اشاره کنیم عوامل محیطی است . یعنی شرایط محیطی مثل سوء استفاده ، فقر ، خشونت از عوامل تشدید کننده افسردگی هستند.
 عامل دیگر میتواند شخصیت افراد باشد . برای مثال فردی که اعتماد به نفس پایینتری دارد بیشتر مستعد افسردگی است.

درمان افسردگی

برای درمان افسردگی شیوه های مختلفی وجود دارد که با توجه به شدت و ضعف افسردگی متفاوت خواهد بود .
 خط اول درمان استفاده از دارو است . همانطور که گفتیم یکی از دلایل ایجاد افسردگی بهم خورد تعادل مواد شیمیایی مغز بود که برای ایجاد تعادل میتوان از دارو استفاده کرد.
روشهای غیر دارویی برای درمان افسردگی استفاده از روشهای روان درمانی ، شیوه های شناختی -رفتاری ، تحریک الکتریکی  میتواند نمونه هایی از درمان غیر دارویی باشد.
 فارغ از شیوه های مختلف مهمتر از همه این است که خودمان به خودمان کمک کنیم . ا زخودمان توقع کمتری داشته باشیم ، به خودمان فشار نیاوریم ، ورزش را در برنامه روزانه خود قراردهیم ، به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهیم ، غذای مناسب مصرف کنیم و از میوه و سبزی و ماهی و غذاهای دریایی  در رژیم غذایی خود استفاده کنیم .
درمان افسردگی1
درمان افسردگی3
پیمایش به بالا