تماس با روانشناس

افسردگی یک بیماری شایع و ناتوان کننده است. انواع درمانی ، از جمله روان درمانی و داروهای خاص ، می توانند به کاهش علائم کمک کنند. یکی از موثرترین روان درمانی ها برای درمان افسردگی ، شناختی رفتاری درمانی (CBT) است. این روش درمانی به افراد کمک می کند تا افکار ، احساسات و رفتارهای ناسازگار را تصحیح کنند. در مطالعات پژوهشی که از CBT استفاده می کنند ، درمانگران به شدت آموزش دیده اند و جلسات آنها تحت نظارت قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که آنها از پروتکل های درمانی خاص پیروی می کنند.

به دلایل بسیاری از جمله کمبود متخصصان بهداشت روان با کیفیت بالا ، بیماران به طور فزاینده ای برای معالجه افسردگی به پزشکان مراقبت های اولیه خود روی می آورند. برخی از بیماران بدون روان درمانی ، داروهای خود را ترجیح می دهند. دیگران روان درمانی را با یا بدون دارو ترجیح می دهند. یکی از معایب CBT این است که بیماران ممکن است مراجعه به یک درمانگر هفتگی به مدت چند ماه دشوار باشد ، چه رسد به اینکه متخصصان واجد شرایطی را پیدا کنند که به طور رسمی در CBT آموزش ببینند.

یک مطالعه جدید در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا توسط دیوید مهر و همکارانش از دانشگاه شمال غربی بررسی کردند که آیا CBT که از طریق تلفن انجام می شود و همچنین CBT چهره به چهره کار می کند یا خیر ، یا اینکه تلفن CBT باعث تغییر در مطابقت با جلسات درمانی می شود. این مطالعه جالب و مهم است. اگر بیماران به روان درمانی به صورت تلفنی پاسخ خوبی دهند ، به افرادی که در نزدیکی یک درمانگر زندگی نمی کنند اجازه می دهد این روش درمانی را از طریق تلفن دریافت کنند. همچنین ، نیاز به مسافرت به مطب و از طرف یک پزشک درمانی برای افرادی که گزینه درمانی رو در رو دارند ، اما محدودیت هایی دارد که نگهداری از قرار ملاقات ها را دشوار می کند.

آیا فکر می کنید افراد بیشتر ، کمتر یا به همان اندازه ای که به صورت رو در رو صورت می گرفتند ، در تلفن درمانی شرکت کردند؟ فکر می کنید اگر تنها تعامل بیمار با درمانگر از طریق تلفن انجام شود ، درمانی موثر است؟ آیا درمورد تماس مستقیم چهره به چهره با درمانگر ، چیزی از نظر درمانی مهم است؟ این مطالعه پاسخهای جالب و تحریک آمیز را ارائه می دهد.

اول ، افراد در این مطالعه به احتمال زیاد قرار ملاقات های خود را برای درمان تلفنی از طریق درمان حضوری حفظ می کردند. تقریباً ۲۱ درصد از افراد به طور تصادفی به درمان تلفنی متوقف شده اند در حالی که در حدود ۳۳ درصد از افرادی که به صورت حضوری درمانی انجام می دهند ، درمان را قطع کردند. جالب اینجاست که افزایش میزان ترک تحصیل در گروه درمانی رو در رو در اوایل دوره درمانی طی چهار جلسه اول (از ۱۸ جلسه برنامه ریزی شده) اتفاق افتاد. به نظر می رسید که راحتی تلفن درمانی ، شرکت کنندگان بیشتری را ترغیب به معالجه می کند.

دوم ، هر دو روش تلفنی و حضوری به بهبود قابل توجهی منجر شدند. با پایان دوره مطالعه ۱۸ هفته ، هر دو گروه از شرکت کنندگان به همان درجه بهبود یافتند. حدود ۲۷ درصد از بیماران در هر گروه در حال بهبودی کامل بودند ، به این معنی که آنها علائم باقی مانده کمی داشتند و یا نداشتند. نمرات در مقیاس های مختلف رتبه بندی بالینی طراحی شده برای اندازه گیری علائم افسردگی ، از نظر بالینی مشابه در هر دو گروه از نظر بالینی معنی دار بود.

درمان چهره به چهره یکی از مزایای مهم را نشان داد. وقتی افراد شش ماه بعد مورد ارزیابی قرار گرفتند ، هر دو گروه نسبت به قبل از درمان بهبود چشمگیری داشتند ، اما گروه چهره به چهره علائم افسردگی کمتری نسبت به گروهی که تحت درمان تلفنی قرار گرفته بودند نشان داد.

این مطالعه نشان می دهد که CBT که از طریق تلفن توسط درمانگران آموزش دیده اداره می شود می تواند مؤثر باشد. همچنین پیشنهاد می شود که پس از اتمام دوره درمان ، کسانی که از طریق درمان تلفنی دریافت کرده اند باید نزد تیم درمانی خود از نزدیک پیگیری شوند زیرا ممکن است با گذشت زمان خطر بیشتری برای بازگشت علایم داشته باشند. با این وجود ، برای کسانی که وقت یا منابع کافی برای CBT هفتگی در هفته را ندارند ، تلفن درمانی ممکن است یک گزینه جایگزین مناسب باشد.

Telep Psychiatry راه دیگری را ارائه می دهد که پزشکان و دیگر متخصصان بهداشت بتوانند به بیمارانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند ، برسند. این رویکرد شامل استفاده از دوربین های فیلمبرداری با وضوح بالا است که در مراکز بهداشت جامعه یا سایر مراکز مراقبت های بهداشتی تنظیم شده اند. سپس متخصصان بهداشت می توانند در زمان واقعی ارزیابی ، مشاهده و گفتگو با بیماران را انجام دهند. با داشتن تجهیزات مدرن و با کیفیت بالا ، ارتباطات می تواند بسیار مؤثر باشد.

رویکرد دیگری که ممکن است به بیماران کمک کند ، استفاده از اینترنت است. برخی از بیماران با شرایط خاص ترجیح می دهند ناشناس بمانند. تحقیق در مورد اثربخشی رویکردهای مبتنی بر اینترنت برای مبتلایان به انواع خاصی از اختلالات خوردن در حال انجام است.

بسیاری از ما فکر کرده ایم که هیچ تعویضی برای تعاملات بالینی درون فرد وجود ندارد. اگرچه درمان های چهره به چهره ممکن است یک استاندارد “طلا” باشد ، به طور فزاینده ای آشکار می شود که روش های دیگری برای کمک به بیماران مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانی وجود دارد که ممکن است راحت تر ، مقرون به صرفه تر باشد.

تماس با روانشناس
تماس با روانشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *