با چه دختری ازدواج کنیم-با چه زنی ازدواج کنیم-

با چه دختری ازدواج کنیم

در این مقاله مضوع این است که با چه دختری ازدواج کنیم . اگر می خواهید مشاوره ازدواج داشته باشید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۹۲۰۸ تماس حاصل نمایید.

لزوم ازدواج

“و از جمله نشانه های او این است که او برای شما همسرانی ایجاد کرد ، تا در آرامش با آنها زندگی کنید ، و او عشق و رحمت خود را بین قلب های شما قرار داده است. همانا این نشانه هایی است برای کسانی که تأمل می کنند.” (قرآن ۳۰:۲۱)

جایگاه ازدواج در قرآن

در قرآن ، روابط زناشویی به عنوان  “آرامش” ، “عشق” و “رحمت” توصیف شده است. در جای دیگر قرآن ، زن و شوهر به عنوان “لباس” برای یکدیگر توصیف شده اند (۲: ۱۸۷). این استعاره مورد استفاده قرار می گیرد زیرا پوشاک محافظت ، راحتی ، فروتنی و گرمی را ارائه می دهند. مهمتر از همه ، قرآن توصیف می کند که بهترین لباس “پوشاک خدا-آگاهی” است (۷:۲۶).

جایگاه ازدواج در اسلام

مسلمانان ازدواج را پایه و اساس جامعه و زندگی خانوادگی می دانند. به همه مسلمانان توصیه می شود که ازدواج کنند و پیامبر اکرم یک بار فرمودند که “ازدواج نیمی از ایمان است”.

دانشمندان اسلامی اظهار داشته اند که در این عبارت ، پیامبر به حمایت هایی که از ازدواج ارائه می دهد – دور نگه داشتن شخص از وسوسه – و همچنین آزمایش هایی که با زوج های متاهل روبرو هستند ، که با صبر ، خرد و ایمان به آنها نیاز دارند ، می پردازند. ازدواج شخصیت شما را به عنوان یک مسلمان و به عنوان یک زوج شکل می دهد.
همراه با احساس عشق و ایمان ، ازدواج اسلامی جنبه عملی دارد و از طریق حقوق و وظایف قانونی هر دو همسر ساخته می شود. در یک فضای عشق و احترام ، این حقوق و وظایف چارچوبی برای تعادل زندگی خانوادگی و تحقق شخصی هر دو شریک فراهم می کند.

 •  حقوق مکتسبه در ازدواج

 • با افتخار ، مهربانی و صبر رفتار شود.
  • برای لذت بردن از روابط صمیمی با یکدیگر.
  • به خواست خدا فرزندان داشته و بزرگ کنید.
  • برای حفظ هویت قانونی و شخصی شخص پس از ازدواج. زنان مسلمان نام خانوادگی ، حقوق وراثت ، دارایی ، مهریه و غیره را حفظ می کنند.
  وظایف عمومی
  • وفاداری به پیوند ازدواج.
  • برای کمک و پشتیبانی از یکدیگر و حل اختلافات به صورت دوستانه.
  • تلاش برای جذاب بودن همسر (اعم از زن و مرد)
  • شوهر وظیفه دارد کلیه نگهداری بدنی خانواده (مسکن ، پوشاک ، غذا ، مراقبت پزشکی و غیره) را تأمین کند.

 

ین حقوق و وظایف عمومی از نظر انتظاراتشان شفافیت زوجین را فراهم می کند. البته ممکن است افراد ایده ها و نیازهای متفاوتی داشته باشند که ممکن است فراتر از این پایه باشد. برای هر همسر مهم است که به وضوح ارتباط برقرار کرده و آن احساسات را ابراز کند.
از نظر اسلامی ، این ارتباط حتی در مرحله مهمانی آغاز می شود ، هنگامی که هر یک از طرفین می توانند قبل از امضاء ، شرایط شخصی خود را به عقد ازدواج بیفزایند. این شرایط علاوه بر موارد فوق ، به حقوق قانونی قابل اجرا تبدیل می شوند. فقط مکالمه به باز کردن زوج کمک می کند تا ارتباطات را پاک کنند و این ممکن است در طولانی مدت به تقویت روابط کمک کند.

با چه دختری ازدواج کنیم

اکنون که دیدیم اسلام تا چه اندازه اهمیتی به ازدواج و زندگی زناشویی داده است ، شاید می پرسید ، “چگونه همسر خود را انتخاب می کنیم؟ چه راهنمایی هایی در این زمینه توسط اسلام ارائه شده است؟ آیا ما به دنبال برخی خصوصیات خاص هستیم یا فقط سعی می کنیم از دیدگاه دنیوی بهترین ها را بدست آوریم؟ ”
آیا تماس های قبل از ازدواج لازم است؟

علی اکبر مظاهری می نویسد:

“این تصور که یک زن و مرد قبل از تصمیم به ازدواج باید یکدیگر را بشناسند” تا بتوانند در کنار هم بتوانند با خوشحالی زندگی کنند ، توهم است. اگر عنصر حقیقت و اعتبار در این امر وجود داشته باشد ، نرخ طلاق و جدایی در جوامعی که این عمل را انجام می دهند ، افزایش پایدار نشان نمی دهد. به همین ترتیب ، ازدواج هایی که بدون چنین تماس های قبل از ازدواج صورت می گیرد ، به خوشبختی دوام نمی یافت. »۱
شرع اجازه می دهد تا همسران در نظر گرفته شده به منظور انتخاب یکدیگر را ببینند و همچنین در صورت درخواست سؤال و اظهار نظر اجازه می دهند (بدون اینکه تحت شرایط خاصی به عنوان غیب تلقی شود).
ما هرگز نباید برای فریب طرف مقابل یا پنهان کردن نقص در طی مراحل انتخاب ، متوسل شویم. چنین مواردی اگر پس از ازدواج در معرض دید قرار بگیرند ، می توانند پیامدهای جدی داشته باشند
مکتب اهل البیت (ع) ما را رها نکرد تا پیرو هوی و هوس و خیالات خود را دنبال کنیم. به ما بهترین روش برای انتخاب همسر مناسب آموزش داده شده است.

ملاک های انتخاب دختر خوب برای ازدواج

الف) دینداری

نویسنده کتاب جوانان و جوانان می گوید: “کسی که دین ندارد ، چیزی ندارد.” ۲
هنگامی که مردی نزد پیامبر (ص) آمد تا به دنبال راهنمایی برای انتخاب همسر باشد ، او (س) گفت: “داشتن همسر مذهبی بر شما واجب است.”
رسول خدا (ص) با دانستن ضعف انسانی برای زیبایی و ثروت ، هشدار داده است: “مردی که به خاطر ثروت خود با یک زن ازدواج می کند ، خداوند او را در شرایط خودش قرار می دهد ، و کسی که با او ازدواج کند (فقط) برای زیبایی او ، در او (چیزهایی) را که دوست ندارد (رفتارهای ناخوشایند) پیدا می کند و خداوند این چیزها را برای کسی که به خاطر ایمان خود (دینداری) با او ازدواج کند ، جمع می کند. ”

ب. طبیعت خوب

معیار مهم بعدی طبیعت خوب است.
امام رضا (ع) در پاسخ به شخصی که از او سؤال کرده بود ، توصیه کرد که آیا بهتر است با دخترش با شخصی که به دلیل بیماری ناموس او ازدواج می کند ، ازدواج کند ، گفت: “اگر او بد اخلاق است (بد اخلاق) ، با دختر خود ازدواج نکن. به او. ”۵
همین امر در مورد عروس به فرزند نیز فاقد ماهیت خوب است. چنین زنی اگرچه ممکن است زیبا و ثروتمند باشد ، زندگی همسر خود را بدبخت می کند. او هرگز نمی تواند در دشواری هایی که در زندگی متاهل ایجاد می شود ، صبور باشد.

ج – سازگاری

پیامبر (ص) هیچ تمایزی به تمایز طبقاتی نداد ، اما در ازدواج بر سازگاری تأکید کرد. شرکای متاهل باید کوفه یکدیگر باشند ، به گونه ای که بعداً هیچگونه گمراهی غیر ضروری صورت نگیرد .۶ بهتر است یک زن متدین که به قوانین و اصول متعهد است ، با مردی مثل خودش ازدواج کند.
مردی از پیامبر اسلام (ص) سؤال کرد ، “با چه کسی باید ازدواج کنیم؟”
او پاسخ داد ، “مناسب (مسابقات).”
“مسابقات مناسب چه کسانی هستند؟”
پیامبر (ص) پاسخ داد: “بعضی از مؤمنان برای دیگران مطابقت دارند.” ۷
امام صادق (ع) فرمود: “یک زن باهوش و خردمند نباید با مردی خردمند و خردمند مطابقت داشته باشد.” ۸

با چه دختری ازدواج کنیم
با چه دختری ازدواج کنیم

د. خانواده شایسته

رسول خدا (ص) وقتی قصد ازدواج داریم ، توجه زیادی به توجه به پیشینه خانوادگی داشته است.
او گفت ، “ازدواج در دامان یک خانواده مناسب ، زیرا منی و ژن ها اثر دارند.” ۹
پیامبر اکرم (ص) همچنین فرمود: “بسیار دقیق و دقیق با توجه به جایی که فرزند خود را قرار می دهید نگاه کنید زیرا ژن ها و خصوصیات ارثی به صورت پنهان و غیر عمدی منتقل می شوند و تأثیر خود را دارند.”

ر-زکاوت

فرمانده مؤمنان ، ‘علی (علیه السلام) ازدواج با یک شخص احمق و مجنون را به شدت منع کرد. “از ازدواج با زن احمق خودداری کنید ، زیرا شرکت وی یک شرور است و فرزندانش نیز هدر می روند.” ۱۱

ط. سلامت جسمی و روحی

گرچه دینداری و تقوی از همه مهمتر است ، به این معنی نیست که کاملاً از ظاهر بدنی و زیبایی همسر آینده نادیده بگیریم.
پیامبر اکرم (ص) می فرماید: “وقتی کسی قصد ازدواج با یک زن را دارد ، باید از موی خود سؤال کند ، همانطور که از چهره خود (زیبایی) سؤال می کند ، زیرا مو یکی از دو زیبایی (زنان) است.” ۱۲

ض. با چه دختری می توانید ازدواج کنید؟

“قوانین اسلامی بسته به روابط خونی و وابستگی های مذهبی محدودیت های خاصی در انتخاب همسر شما ایجاد کرده است.”

محدودیت ها بر اساس رابطه

روابط خونی خاصی وجود دارد که در مورد ازدواج برای شما حرمسنگ تلقی می شود. (به عنوان یک قاعده کلی ، هر کس که محرم شما باشد برای شما ازدواج کرده است ممنوع است.) لیست چنین اقوامی در قرآن آمده است به شرح زیر:
برای مرد: مادر ، دختر ، عمه پدری ، عمه مادری ، خواهرزاده ، فرزندپرست ، مادر خواهر ، مادر شوهر ، داماد ، داماد ، همه زنهای متاهل ، داماد (مانند یک همسر ۲) (به سوره نساء ۴: ۲۳-۲۴ مراجعه کنید)
برای زن: پدر ، پسر ، دایی پدری ، دایی مادر ، برادرزاده ، شوهر مادر مادری ، برادر متولد ، داماد ، داماد ، داماد.

محدودیت های مبتنی بر دین

یک مرد مسلمان شیعه می تواند ازدواج کند: یک زن مسلمان شیعه و یک زن مسلمان غیر شیعه. اما اگر خطر گمراهی وجود داشته باشد ، حرام است.
او همچنین می تواند تنها با یک زن یهودی یا مسیحی ازدواج کند. اما او نمی تواند با زنی با ایمان دیگر ازدواج کند.
یک زن مسلمان شیعه می تواند ازدواج کند: یک مرد مسلمان شیعه یا یک مرد مسلمان غیر شیعه ، اگرچه بهتر است این کار را نکنید. و اگر خطر گمراهی وجود دارد ، آن را حرام است. اما او نمی تواند با مرد غیرمسلمان ازدواج کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.