استرس مزمن

استرس مزمن

استرس مزمن را میتوان استرس طولانی مدت هم اسم گذاری کرد . فردی که برای یک مدت طولانی استرس را تجربه میکند و بدن او نیز به  این تغییرات واکنش نشان میدهد . استرس مزمن روی سلامت جسم و روان فرد اثر میگذارد و زندگی فرد را مختل میکند . اگرمایل هستید که بدانید که استرس مزمن چه علائمی دارد و چه دلایلی باعث استرس مزمن ، چه تاثیراتی برروی فرد باقی میگذارد و درمان آن چیست با ما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

استرس مزمن

علائم استرس مزمن

زمانیکه فرد دچار استرس مزمن میشود ، مانند سایر اختلالاتی علائمی را در فرد ایجاد میکند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره میکنیم :

·        اضطراب و استرس

·        خستگی

·        عدم تمرکز

·        احساس ناامیدی

·        تحریک پذیری بالا

·        تغییر در خلق و خو

·        احساس درماندگی

·        اختلال در خواب

·        اختلال در خورد وخوراک

·        اختلال گوارشی

·        سردرد

·        احساس خارج از کنترل بودن عوامل از فرد

·        آمادگی برای دریافت عفونت و بیماری

·        کاهش عملکرد سیستم ایمنی

·        کندی بهبود بیماری

علل استرس مزمن

استرس برای همه ی افراد رخ میدهد . اما اینکه چرا بعضی افراد مبتلا به استرس مزمن میشوند . پاره ای از دلایل میتواند به شرح ذیل باشد.

فردی که یک بیماری جسمی سخت و صعب العلاج  دارد و برای مدتی طولانی به ان مبتلا است .

فردی که مشکلات مالی برخورد کرده و با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم میکند مانند ورشکستگی ، بدهی های سنگین.

فردی که استرس شغلی طولانی مدت دارد ، باهمکاران خود مشکل دارد ، از کار خود راضی نیست .

فردی که با خانواده و اطرافیان مشکل دارد و نمیتواند با هم ارتباط سالمی داشته باشند.

فردی که مورد آزار و خشونت های جنسی و عاطفی قرار گرفته است.

استرس مزمن چه تاثیری روی سلامت فرد میگذارد؟

استرس مزمن روی سلامت روان فرد تاثیر میگذارد . فرد مدام استرس و اضطراب را تجربه میکندو براثر این تجربه طولانی مدت دچار افسردگی میشود ، تمرکز حواس خود را از دست میدهد و دچار فراموشی میشود ، روی حافظه و یادگیری فرد تاثیر میگذارد . مشکلاتی در وضعیت خواب فرد ایجاد میکند .

استرس مزمن روی سلامت جسمی فرد تاثیر میگذارد. روی سیسم  قلبی و عروقی فرد تاثیر میگذارد، ممکن است دچار بیماریهای قلبی و عروقی شود ،فشار خون بالا را تجربه کند، احتمال ابتلا به سکته قلبی را در فرد بالاتر ببرد . سیستم ایمنی فرد ضعیف میشود و میزان ابتلا فرد به بیماریهای عفونی را بالا میبرد

استرس مزمن روی دستگاه گوارش فرد اثر میگذارد . فرد دچار اختلال در سیستم گوارشی میشود و بیماریهای سوء هاضمه ، زخم معده ، تهوع و استفراغ ، سندرم روده تحریک پذیر و رفلکس معده را تجربه میکند .

استرس مزمن روی دستگاه تنفس فرد تاثیر میگذارد . باعث میشود که گاهی اوقات تنفس های تند تند داشته باشد که عمق کمی دارد و فرد احساس خفگی میکند یا دچار تنگی نفس میشود و کسانیکه بیماری های زمینه ای تنفسی داشته باشند این علائم در آنها تشدید میشود .

کسانیکه استرس مزمن را تجربه کنند این طولانی بودن استرس روی عضلات و ماهیچه های انان تاثیر میگذارد و باعث گرفتگی روی عضلات شانه و گردن و سایر عضلات بدن او اثر میگذارد و دردهای مختلفی مانند سردرد و میگرن را در بدن تجربه میکنند .

استرس مزمن

درمان استرس مزمن

در خصوص درمان استرس مزمن میتوان به روشهای زیر اشاره کرد:

دارو درمانی برای کنترل تغییرات فیزیولوژیک فرد با توصیه پزشک .

درمان شناختی رفتاری که بعنوان یک روش موثر برای استرس مزمن است .

تغییر در سبک زندگی مشخص کردن زمانی برای ورزش ، استراحت ، تغذیه سالم ، خواب مناسب . معاشرت با افرادی که برای فرد احساس بهتری ایجاد میکنند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا