آگورا فوبیا یا بازار هراسی

شاید دیده باشید یا شنیده باشید که بعضی از افراد از اینکه به مکانهای شلوغ بیایند خیلی میترسند ، اگر بخواهید بدونید چرا میترسند ؟ جواب بدهندکه میترسند که بیرون بیان و یک جای شلوغ باشند که احساس کنند که اونجا گیر افتادن و اگر که یک موقع حالشون بد بشه اونوقت هیچ کسی نیست که بهشون کمک کنه و اونها رو از آن مکان خارج کنه و خلاصه اینکه به دادشون برسه . این داستان یک فردی است که دچار آگورا فوبیا یا بازار هراسی است . اگر تمایل دارید که دراین مورد بیشتر بدانید ، لطفا با ما همراه باشید .

آگورا فوبیا یا بازار هراسی

تعریف اختلال آگورا فوبیا یا بازار هراسی

اصطلاح آگورا فوبیا از یک کلمه یونانی بنام “Agora” به معنی بازار یا محل تجمع افراد   و ” Phobos” به معنای ترس گرفته شده و که به اگورا فوبیا نام گرفته شد و معنی آن بازار هراسی است . این اختلال میتواند در همه ی افراد دیده شود اما بیشتر در زنان و بیشتر در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی دیده میشود . در این اختلال فرد از موقعیتهایی که امکان داره باعث وحشت فرد بشود و احساس کند که گیر افتاده و یا احساس درماندگی کند می ترسد . ترس از اینکه در موقعیتها یا مکانهایی گیر بیفتد و درصورت نیاز فوری فرد نتواند فرار کند یا اگر نیاز به کمک داشته باشد ، کسی نباشد یا نتواند به او کمک کند .

آگورا فوبیا یا بازار هراسی ، ترس و اضطراب از مکانهایی است که فرار از انها به نظر فرد ممکن است مشکل باشد . مکانهایی باز و شلوغ مثل مراکزد خرید ، حمل و نقل عمومی ، مکانهایی شلوغ و پرجمعیت ، سینما ، فرودگاه ، پل هوایی و در کل موقعیتهای خارج از خانه از جمله فضا ها و مکانهایی هستند که فرد از بودن در آنها میترسد .

در نتیجه فرد برای در امان ماندن از رفتن به بیرون از خانه اجتناب میکند و ترجیح میدهد در خانه بماند و خودش را منزوی کند . این اختلال زندگی فرد را مختل میکند و بهتر است هر چه زودتر برای درمان اقدام نماید. شاید بتوان گفت که آگورا فوبیا یا بازار هراسی زمین گیر کننده ترین نوع فوبیا است ، چون توانایی فرد را برای عملکرد صحیح در شغل یا موقعیتهای خارج از منزل به شدت مختل میکند .این اختلال با حملاات پنیک خیلی دوستی دارد و در خیلی از موقعیتها که فرد دچار اضطراب بازار هراسی میشود ، به حمله پنیک هم مبتلا میشود که البته در این مورد در ادامه بیشتر توضیح خواهم داد .

 • پیشنهاد می کنم اینجا را کلیک کنید 

عوارض آگورافوبیا یا بازار هراسی چیست؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد فردی که به اختلال آگورافوبیا یا بازار هراسی مبتلااست باید هر چه زودتر برای درمان اقدام نماید . برای اینکه فرد مبتلا از اینکه در مکانهای شلوغ تردد نماید و دچار اضطراب و ترس بشود و حتی ممکن است این ترس و اضطراب با حمله پنیک یا و حشت زدگی هم همراه باشد ، از رفتن به بیرون از خانه اجتناب نماید و در نتیجه از معاشرت با دوستان ، تحصیل ، کار ، ورزش و سرگرمی و بعبارتی از فعالتیهای اجتماعی و حتی کارهای ضروری خود پرهیز نماید . خوب خیلی واضح است که بعد از آن فرد با مشکلات مالی ، تنهایی و انزوا و بی انگیزگی برای زندگی روبرو خواهد شد و این اتفاقات فرد را در بستر بیماریهایی دیگری نیز قرار میدهد . برای مثال فرد به سمت افسردگی سوق پیدا میکند . از سمت دیگر فرد از اینکه شرایطش او را محدود کرده ناراحت است و البته خودش هم میداندکه این ترس ها منطقی نیستند و این حالتها را او دارد تجربه میکند و بقیه آدمها خیلی معمولی زندگی میکنند . در نتیجه فرد با کاهش عزت نفس و اعتماد بنفس دچار میشود و این نیز مشکلاتی برای فرد بوجود خواهد آورد . که بدیهی ترین آن همان افسردگی میباشد . از طرفی بعضی از افرادی که به این اختلال مبتلا هستند ممکن ست به روشهای نا سالمی روی بیاورند . روشهایی مثل مصرف الکل ، مواد مخدر ، پرخوری را انجام بدهند .

علل و عوامل خطر اختلال بازار هراسی

در مورد علت ابتلا به آگورا فوبیا یا بازار هراسی باید گفت که علت مشخصی برای ان موجود نیست . اما شاید بتوان گفت مانند بیشتر اختلالات عواملی ژنتیک ، محیطی و مزاجی  میتوانند موثر باشند . برای توضیح بیشتر باید عرض کنم که بدن زمانیکه ترس را احسا س میکند ، یکسری واکنش طبیعی در بدن بوجود میاید . که ان هم به دلیل ترشح آدرنالین است که باعث میشود اعصاب سمپاتیک واکنش نشان دهند . مثلا ضربان قلب بالا میرود ، تنفس تند میشود و … که احتمال دارد در فردی که آگورا فوبیا دارد اشتباه گرفته شود و باعث هراس فرد بشود  . یا ممکن است فرد از لحاظ زیستی در بدن مشکل داشته باشد یعنی یکسری انتقال دهنده های عصبی در فرد دچار بد تنظیمی شده باشند و علائمی را در بدن ایجاد میکنند که ممکن است یکی از آنها بازار هراسی باشد . عوامل روانشناختی هم میتواند یکی از علل آگورا فوبیا باشد . برای مثال اگر فردی رفتارهایی از قبیل سوء مصرف الکل داشته باشند ، یا یک تجربه یا خاطره ای ناراحت کننده در کودکی داشته باشد و بعد تعبیر و تفسیر هایی که از آن دارد ، دلایلی باشد برای ابتلا به این اختلال . عوامل خطر آگورافوبیا یا بازار هراسی بصورت اختصار عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی آگورا فوبیا یا بازار هراسی
 • داشتن یک اختلال اضطرابی دیگر در فرد
 • تجربه یک حادثه ناراحت کننده و استرس زا مثل سوء استفاده جنسی ، یا مورد حمله واقع شدن یا …
 • افسردگی داشتن
 • سوء مصرف مواد و الکل

در مورد همه گیری این اختلال اگر بخواهم به اختصار بیان کنم باید بگویم که ۲ تا ۶ درصد افراد در جامعه به این اختلال مبتلا هستندو حدودا ¾ افراد مبتلا به این اختلال دچار حمله پنیک میشوند. و افراد بالای ۶۵ سال حدود ۴% مبتلا به این اختلال میشوند .

علائم آگورا فوبیا

اختلال آگورا فوبیا یا بازار هراسی یک ترکیب و مجموعه است از ترس و درماندگی و شرم و خجالت و علامتهای جسمانی که در یک طیف خفیف تا شدید متغیر است . علائمی که در افراد مبتلا به این اختلال دیده میشود عبارتند از :

ترس یا اضطراب چشمیگیر در دست کم ۲ مورد از ۵ مورد زیر

 • ترس و اضطراب در وسایل حمل و نقل عمومی
 • ترس و اضطراب در بودن در فضاهای عمومی مثل فروشگاه
 • ترس و اضطراب در فضاهای بسته مثل تئاتر و سینما
 • ترس و اضطراب در ایستادن در صف مثل جاهای شلوغ
 • ترس و اضطراب در تنها ماندن در خانه

سایر علائم نیز عبارتند از :

 • احساس اضطراب در هنگام دور بودن از منزل
 • تجربه حمله پنیک داشتن
 • احساس اضطراب از احساس جداشدگی و غریبه بودن با افراد دیگر در یک جمعی که قرار میگیرد
 • اعتماد به نفس پایین
 • اضطراب و آشفتگی زیاد
 • افسردگی
 • اجتناب از موقعیتهایی که باعث میشود نگران شوند که شاید حمله پنیک به انها دست بدهد و یا کارهایی بکنند که باعث شرمدگی فرد بشود و یا شرایطی برای او پیش بیاید و کسی نباشدکه به او کمک کند .
 • موقعیتهایی که همیشه باعث ترس و اضطراب در فرد میشود.
 • اجتباب میکنداز حضور مگر با همراه.
 • ترس زیاد که نامتناسب است .
 • افت کارکرد اجتماعی دارد .

موارد بالا بطور کلی علائم اضطراب بازر هراسی یا آگورا فوبیا است که عنوان شد . در هر صورت ترس  و اضطراب در آگورافوبیا واقعا متناسب با خطر واقعی که متناسب با آن موقعیت باشد ، نیست.  همانطور که در بالا هم اشاره شد تقریبا حدود ¾ افراد مبتلا به بازار هراسی ، حملات پنیک را هم تجربه میکنند . پس در ذیل مختصری در مورد علائم حملات پنیک هم مواردی را خواهم گفت . اما نکته ای که وجود دارد این است که همیشه با علائم پنیک همراه نیست و علائم دیگری از علامتهای اضطرابی را نشان میدهد یا علائم جسمی مانند اختلال در کارکرد یا کنترل مثانه ، اختلالات گوارشی مثل تهوع و استفراغ ، سردرد های میگرنی و یا ضعف شدید یا اصطلاحا افت قند در مکانهای عمومی هم ممکن است در فرد بروز کند .

آگورا فوبیا یا بازار هراسی

تشخیص افتراقی آگورافوبیا

اختلال آگورافوبیا یا بازار هراسی خیلی شبیه به سایر اختلالات ، بخصوص اختلالات اضطرابی دیگر است . برای اینکه اشتباه نشود لازم میدانم مختصری نیز در این مورد توضیح دهم .

فوبی خاص

اگر ترس و اضطراب و اجتناب درمورد یکی از موقعیتهای محدود باشد و این میتواند خیلی دشوار باشد . چون در فوبیای خاص هم فرد از بعضی شرایط خاص میترسد و علائم اضطرابی را از خودش بروز میدهد . به مواردی که باید توجه کرد باورها و افکار شناختی فرد است . بنابرین اگر فرد به دلیلی غیر از نشانه های فلج کننده و خجالت آور از ان موقعیت بترسد ، تشخیص فوبی خاص مناسبتر است .

 اضطراب جدایی

برای فرق گذاشتن بین اضطراب اجتماعی و آگورا فوبیا ، بهترین کار بررسی افکار و باورهای فرد است . در اضطراب جدایی افکار فرد پیرامون افراد مهم زندگی و محیط خانه است و در آگورا فوبیا تمرکز ترس فرد در مورد اینکه زمین گیر شود یا شرمند ه شودیا کسی نباشد که به او کمک کند است .

 اضطراب اجتماعی

در اضطراب اجتماعی فرد از اینکه فرد کانون توجه باشد و مورد قضاوت و ارزیابی دیگران قرار بگیرد دچار اضطراب میشود.

اختلال وحشت‌زدگی

اختلال وحشت زدگی ترس شدید و غیر منتظره و قریب الوقوع است که علت خاصی ندارد و فرد علائم اضطرابی را تجربه میکند و بعبارتی حملات پنیک را تجربه میکند . در آکورا فوبیا هم فرد ممکن است علائم پنیک را داشته باشد فقط با این تفاوت در در بازا هراسی علت ترس مشخص است .

اختلال استرس حاد

اختلال استرس حاد و  استرس بعد از تروما  یا سانحه هم یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد . اگر فرد یک اتفاقی برایش رخ دهد و به تناسب آن دچار اضطراب و ااجتناب شود که فقط در مورد آن موقعیت یا موقعیهای مشابه آن اتفاق خاص باشد که فرد را به یاد آن واقعه می اندازد و فرد به دنبال آن از قرار گرفتن در آن شرایط اجتناب نماید ، را با اضطراب ناشی از بازار هراسی تفکیک گردد .

 افسردگی

در  افسردگی  ، فرد احتمالا دچار  بی‌علاقگی، کمبود انرژی، عزت نفس پایین ، بی لذتی و کم تحرکی و رفتارهای اجتنابی مثل اجتناب از بیرون آمدن از خانه می شود . که اگر اجتناب فرد به دلیل ترس از زمین گیر شدن و شرمندگی ، ناتوانی در دریافت کمک باشد با آگورا فوبیا باید تفاوت قائل شد.

درمان آگورافوبیا

برای درمان آگورافوبیا معمولاً می توان از سه روش روان درمانی، دارو درمانی و تغییر شیوه زندگی استفاده کرد که میتوان بصورت ترکیبی نیز  انجام می شود.

برای دارو درمانی که همانطور که همواره به آن اشاره میکنیم به روانپزشک مراجعه شود که بعد از بررسی وضعیت بالینی فرد ، داروی مناسب برای فرد تجویز گردد .

درمان دیگری که برای افرادمبتلا به آگورا فوبیا باید استفاده گردد رواندرمانی است که یکی از سودمند ترین شیوه های رواندرمانی ، درمان شناخیت رفتاری میباشد . همچنین از تکنیکهای رفتاری مانند حساسیت زدایی نیز میتوان برای درمان اختلال آگورا فوبیا استفاده کرد که البته حتما باید توسط روانشناس صورت پذیرد .

روش دیگر نیز تغییر شیوه ی زندگی این افراد است که همراه با روش رواندرمانی میتواند موثر واقع شود . کارهایی مثل داشتن یک رژیم غذایی سلامت ، تمرینات ورزشی منظم ، خوداری از مصرف الکل و موادمخدر و تمرینات آرامش بخشی و تمرینات تنفس و مدتیتشن میتواند موثر باشد .

خلاصه اینکه بازار هراسی با ترس اینکه فرد از قرار گرفتن در موقعیتها و مکانهایی که احتمال فرار و گریز از آنها دشوار است را تجربه میکند . ترس و موقعیتیکه وابتسه به یک موقعیت خاص است و این اضطراب جزء ناتوان کننده ترین ترس ها است که فعالیتهای اجتماعی فرد را مختل میکند . بنابرین پیشنهاد میگرددکه هر چه زودتر برای درمان اقدام نمایید . درصورتیکه تمایل داشتید در این مورد از یک کارشناس راهنمایی بگیرید و برای درمان اقدام نماییدمیتوانید با ما در تماس باشید .