خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

خود تخریبی به چه معناست

خود تخریبی به چه معناست

هر گونه رفتار یا عملی که آگاهانه یا ناآگاهانه منجر به آسیب جسمی یا روانی فرد به شود خودتخریبی اطلاق می شود.

یک تعریف بسیار بسیار ساده است آگاهانه یا ناآگاهانه که منجر به آسیب جسمی یا روانی می شود و این موضوع شیوع  دارد که متاسفانه به صورت نورم در جامعه درآمده است. مثل سیگار کشیدن ، قلیون‌کشیدن مثل ورزش نکردن و موارد دیگر که نوع خفیف آن است و نوع شدید آن این است که در مواردی مثل اختلال موکنی اختلال خودزنی در موارد این هست.

خود تخریبی چه منشا دارد

منشا آن می‌تواند از اینجا باشد که  کودکی وی خود تخریب‌گران داشته یک مادر بسیار کمال‌گرا داشته و این مورد را به کودک القا کرده است که کمال طلب باشد.

این فرد بزرگ شده است و موضوعی ایشان را اذیت می‌کند و دارای وسواس است.

دومین مورد نداشتن مهارت های زندگی است. مثل اینکه فرد نه گفتن را بلد نیست . به آن کارتن می‌دهد و پشیمان می‌شود و شروع به خود تخریب می‌کند.

ساده ترین نوع خود تخریبی این است که فرد به خود برچسب میزند. مثلاً من احمق هستم که این هم نوع خود تخریبی محسوب می شود .

سومین مورد این است که تنبیه فیزیکی شامل خود تخریبی می شود. در کودکی کتک خوردن بچه سوء استفاده عاطفی یا جسمی و جنسی از بچه باعث میشود که بچه به اینجا برسد که من فرد خوبی نیستم و یک خشم داشته باشد که این خشم  به درون باشد و با این موضوع آن فرد بزرگ می شود.

فرد خود تخریبگر اول نسبت به  خود خشم دارد و بعد نسبت به جامعه. اگر چنین اتفاقاتی برای افراد در کودکی بیفتد خودتخریبی محسوب می شود.

آیا با کنترل خشم  خود تخریبی تمام شود؟

بله ولی کودک انسانی به این نتیجه باید برسد که آسیب دیده و باید به دنبال درمان برود و اگر فرد به این نقطه برسد این خبری خوب است و این موضوع ۱۰۰% قابل درمان و قابل ترمیم است.  فرد به خود این موضوع را القا می کند که من پدری نادان   داشتم و در حال حاضر باید خود را درمان کنم و این باعث درمان خود تخریبی می گردد.

یکی از مواردی که در مورد خود تخریبی کتاب  وجود دارد کتاب وداع با خودتخریبی هست که افراد می توانند این کتاب را دریافت و مطالعه کنند.

لیکن مواردی که در این کتاب دسته‌بندی شده را برای شما در اینجا بیان می کنیم.

انواع خود تخریبی

شیوع خودتخریبی در مردان و زنان به یک اندازه است. در مردان شیوع  خودتخریبی با مصرف مواد الکل و سیگار می باشد. بنابراین مبتلا به خود تخریبی در جامعه ما زیاد است. عوامل انسانی به راحتی در مورد خود تخریبی مشاهده می شود و بخشی از تصادفات جاده‌ای افراد تخریب هستند و خود تخریبی در بعضی موارد به دیگر تخریبی منجر می‌شود.

خودتخریبی در زنان مثل کم‌خوری پرخوری ناتوانی در ابراز وجود می ‌باشد که در الگوهای علمی ارتباطی منفعل هستند.

همچنین خود زنی و با وابستگی از موارد خودتخریبی می باشند.

وابستگی در خود تخریبی چیست

وابستگی به چه معناست؟ وابستگی مثلاً وابستگی به همسر یا اینترنت می باشد. وابستگی به معنای اعتیاد است نه دلبستگی.

حتی اگر ما به چیزهای مختلف حتی فرزند وابستگی داشته باشیم و یا حتی به همسر وابستگی داشته باشیم مورد یکی از نشانه‌های خود تخریبی می‌باشد. چرا که ما به مرور زمان آثار سوء این نو ع خود تخریبی را خواهیم دید.

بنابراین زمانی که فرزند ازدواج میکند و به خانه بخت می رود این همسر است که ممکن است ما در یک جاهایی با ایشان به چالش بخوریم و نباید به فرد وابسته باشیم. ما نباید به هیچ چیز وابسته باشیم. نشانه خود تخریبی است و پایه خود تخریبی فقدان عزت نفس می باشد.

برای مثال این جمله که اگر تو نباشی من میمیرم یکی از موارد خودتخریبی می باشد. فرد پایه عزت نفس می باشدکه  در فرد خود تخریب گر  وجود ندارد .برای مثال فرد به فرزند خود اجازه نمی دهد ازدواج کند و به ویژه او می گوید که اگر تو ازدواج کنی من میمیرم .

بنابراین در این مثال والدین به فرزندان خود اعتیاد دارند و این جدایی از دلبستگی است. ما باید آنقدر خود را دوست داشته باشیم اگر آن فرزند یا رفیق در شرایط مختلف باشد یا نباشد ما بتوانیم خوشحال باشیم وگر نه ما یک انسان خود تخریب محسوب می شویم .

گاهی اوقات ما همه چیز را به گردن بسترهای اجتماعی می‌اندازیم و گاهی ما برگردیم و به خود نگاه کنیم از خودمون شروع کنیم.

این یکی از مواردی است که خودتخریبی محسوب می شود. مثلاً مادرها می گویند اجتماع سخت شده است دختر خوب سخت پیدا میشود و چطور می توانیم اطمینان پیدا کنیم.

در پاسخ باید گفت که عشق و علاقه بین فرزند شما و این خانم برقرار شده است فرد باید بیشتر از بستر اجتماعی در خودش موارد را جستجو کند.

به همچنین نکاتی خواهد رسید و این لازمه آگاهی است. نکته مهم این است که علامت واگذاری مسئولیت های فرد به دیگری فقدان عزت نفس می باشد. برای مثال من به شما می گویم که آیا امتحان را قبول شدی  میگوییم امتحان را خیلی سخت گرفته بودند و نمی گویم که من هرگز مطالعه نکردم و این مورد علامت فقدان عزت نفس در فرد می باشد.

منبع تمام مشکلات فرد  خود تخریبگر  از بیرون جامعه نشئت می گیرد و فرد به خودآگاهی و خودشناسی و خودشناسی و خود پذیری و خود دوستی نرسیده است. مهرطلبی نیز با خود تخریبی در ارتباط است. فردی که عزت نفس ندارد ممکن است گاهی اوقات مهر طلب باشد. اولین تاکتیکی هست که کودک به کسی نزدیک می شود که وی را بیشتر اذیت می کند و فرد مهر طلب می شود.

خود تخریبی به چه معناست
خود تخریبی به چه معناست

تفاوت میان فردی مهر طلب و مهربان چیست؟

فرد مهربان از روی عشق به طرف مقابل نزدیک می شود  لیکن فرد مهرطلب بر پایه خشم و نفرتی که از فرد دارد نزدیک  می‌کند. مهر طلبی بیشتر در زنان شایع است.  برای مثال مشاهده می شود که با فردی تنش های بسیاری دارد ولی می بیند که دور و بر فردی که وی را اذیت میکند میچرخد. بنابراین آن فرد در توجیه این رفتار خود می گوید می خواهم دهن گشاد آن فرد را ببندم که پشت سر من صحبت نکند.

مهر طلب محبت را گدایی میکند ولی مهربان خیر. اعتماد به نفس به انضمام حرمت نفس می ‌شود خودآگاهی.

تشخیص خود تخریبی

اولین الگوی تشخیص خود تخریبی سبک زندگی ناسالم است. مثل ورزش نکردن پرخوری عصبی و مصرف دارویی نسخه و مصرف بیش از اندازه قهوه و چای   از بیماریهای جسمی و اهمال در مراجعه به پزشک می‌باشد . روان تحلیل بیان می‌کند هویت این فرد در این موارد زیاد است و مشاهده می شود که فرد به خود نمی رسد و خود حفاظتی ندارد و آن فرد سطح خود مراقبتیتش پایین آمده است.

حال ممکن است سوال شود که آیا این یک آرزوی مدام است و ممکن است  ظهور و بروز پیدا کند یا نکند؟

در پاسخ باید گفت خیر وقتی که شما به این موارد عادت می کنید این در مورد شما ماندگار می گردد

.مورد دیگر از موارد خود تخریبی الگوی خواب نامنظم است است مثل کم خوابی یا بی خوابی.مثلاً فرد در روز می خوابند و شب ها بیدار است و ساعت بدن این فرد به هم میریزد و فرد به اضمحلال می رود.

خودتخریبی بسیار شبیه به نشانه های افسردگی می باشد.فقدان عزت نفس ریشه هایش در افسردگی می باشد.مثلاً فرد می گوید من خوب نیستم همچنین آشفتگی ذهنی و حسادت به دیگران.همچنین ازدواج بدون شناخت و ایفای نقش قربانی در رابطه و همچنین خودخوری به معنی ابراز نکردن  و بیان کردن احساسات منفی و همچنین خودزنی و مرگ خواهی و همچنین موکنی و همچنین گلایه ها از موارد و همچنین در مقایسه و مسابقه زندگی کردن و همچنین فرار از خود و کمال گرایی و بررسی بایدها و نبایدها خودکشی و همچنین اعتماد بیش از اندازه به دیگران از موارد خودتخریبی می باشند و این فرد خود را دوست ندارد .همچنین معاشرت با افراد بدنام و بی اعتبار از موارد دیگر خودتخریبی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.